Apple-1. Unikatowy i wciąż działający komputer na sprzedaż za "jedyne" 1,5 mln dolarów

Apple-1. Unikatowy i wciąż działający komputer na sprzedaż za "jedyne" 1,5 mln dolarów

Apple-1
Apple-1
Źródło zdjęć: © Justin Sullivan/Getty Images
Karolina Modzelewska
01.02.2021 15:54, aktualizacja: 08.03.2022 14:19

Apple-1 to niezwykle rzadki i ceniony przez fanów marki sprzęt. Ten historyczny model z pierwszej linii komputerów wprowadzonych na rynek w 1976 roku, jest obecnie na sprzedaż na jednej z aukcji serwisu eBay. Jego cena nie należy jednak do najniższych.

Według portalu "Cult of Mac" kultowy komputery Apple-1 zostały zaprojektowane i ręcznie wykonane przez Steve'a Wozniaka, a Steve Jobs sprzedał je hurtowo. Aby pokryć koszty produkcji, Wozniak sprzedał swój HP-65 – pierwszy ręczny kalkulator programowalny, a Jobs swojego Volkswagena.

Jeden z pierwszych modeli komputerów Apple

Apple-1 wystawiono na sprzedaż w serwisie eBay. Jak twierdzi jego sprzedawca, komputer posiada certyfikat autentyczności z rejestru Apple-1. Przekonuje również o jego wyjątkowości wynikającej, z faktu, że to podobno jeden z 50 modeli sprzedanych do Byte Shop, czyli jednego z pierwszych sklepów komputerowych.

Z opisu produktu można się dowiedzieć, że Apple-1 znajduje się w oryginalnej drewnianej obudowie Byte Shop KOA, a także zawiera oryginalny zasilacz i klawiaturę Datanetics w wersji D. Sprzedawca twierdzi, że komputer posiada niezmodyfikowaną płytę NTI w prawie idealnym stanie. W pakiecie z Apple-1 można nabyć monitor Sony TV-115 i modulator wideo.

Cena sprzętu stale rośnie

Apple-1 miały 8-bitowy mikroprocesor MOS 6502 pracujący z częstotliwością 1 MHz. Jeśli chodzi o pamięć, komputer domyślnie zawierała 4KB, ale można było ją zwiększyć do 8KB lub 48KB za pomocą kart rozszerzeń. Powstało zaledwie 200 komputerów Apple-1, a także kilka płyt przedprodukcyjnych. Ich cena wynosiła ponad 660 dolarów.

Wiele lat później te kultowe modele osiągają znacznie wyższe ceny. W 2010 roku komputer Apple-1 w oryginalnym opakowaniu z listem podpisanym przez Jobsa został sprzedany za 210 tys. dolarów. Z kolei w 2014 roku komputer Apple-1 sprzedano na aukcji za 905 tys. dolarów USD, co jest najwyższą dotychczasową ceną za stary komputer Apple.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)