Odczuwasz spadek produktywności? Czas na przerwę!

Kiedy siedzimy którąś już z kolei godzinę nad tym samym zadaniem i nadal nie możemy się z nim uporać, często robimy sobie kolejną kawę i staramy się jeszcze bardziej doprowadzić tą czynność do końca. Tymczasem taki nagły spadek produktywności to sygnał od naszego mózgu, że czas na przerwę.

Spadek efektywności? Czas na przerwę! (fot.: sxc.hu)
Spadek efektywności? Czas na przerwę! (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska

09.06.2012 19:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy siedzimy którąś już z kolei godzinę nad tym samym zadaniem i nadal nie możemy się z nim uporać, często robimy sobie kolejną kawę i staramy się jeszcze bardziej doprowadzić tą czynność do końca. Tymczasem taki nagły spadek produktywności to sygnał od naszego mózgu, że czas na przerwę.

Produktywność kojarzy nam się raczej z perfekcyjną organizacją pracy, skupieniem się na niej, zaangażowaniem. I to właśnie próbujemy zrobić, kiedy efekty naszych działań przestają przystawać do oczekiwań. Być może więc część z was zaskoczy informacja, że zdaniem psychologów, robimy kolosalny błąd. Dlaczego?

Ciężka praca jest męcząca.

To oczywiste, prawda? W naszych czasach jednak często nie dajemy sobie wręcz prawa do bycia zmęczonym, przeciążonym, przepracowanym. Siedzimy przy biurku czy komputerze w mało komfortowej pozycji, więc nasze plecy i kark zaczynają się buntować. Obciążamy swój mózg kolejnymi zadaniami, nie dając mu czasu na przystosowanie się do tych zmian. Cały czas jesteśmy napięci, poddenerwowani, skupieni.

Nic dziwnego, że po pewnym czasie zaczyna to wpływać na nasze ogólne samopoczucie. A kiedy czujemy się kiepsko, ciężko oczekiwać, że będziemy pracować z pełną wydajnością.

Spadek produktywności oznacza, że powinniśmy zwolnić.

Być może nie zauważymy pierwszych oznak przeciążenia - ale po pewnym czasie świetnie widoczne stanie się to, że efekty naszej pracy są po prostu niezadowalające. Powinniśmy wtedy, zamiast kolejnej kawy, zrobić krótki "rachunek sumienia":

  • ile czasu siedzimy nad tym zadaniem?
  • czy faktycznie posuwamy się do przodu, czy raczej stoimy w miejscu i się denerwujemy?
  • kiedy zrobiliśmy sobie chwilę przerwy?
  • czy myśleliśmy wtedy nadal o tym samym zadaniu?

Krótka przerwa to bardzo ważna rzecz, jeśli chcemy utrzymać swoją produktywność. W jaki sposób zapewnić sobie odpowiednią dawkę relaksu?

Przyzwyczajmy się do tego, aby:

  • po każdym kolejnym, odrębnym zadaniu (albo osobnym etapie zadania) oderwać się na 5 minut od biurka;
  • w czasie tych 5 minut możemy pójść na krótki spacer, napić się wody, zamienić parę zdań z kolegą z pracy;
  • ważne, żeby absolutnie nie myśleć w tym czasie o poprzednim, ani kolejnym zadaniu!

Wydaje się to stratą czasu, jest jednak dokładnie odwrotnie. Te 5 minut, które "zmarnujemy" na spacer czy rozmowę, swobodnie i z nawiązką zaoszczędzimy wydajniej pracując.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.