Odkryli rozdział w Biblii. Nie wiedzieli o nim przez 1500 lat
Naukowcy z Austriackiej Akademii Nauk dokonali niezwykłego odkrycia. Odkrycie dotyczyło "ukrytego" tłumaczenia Ewangelii, które znajdowało się pod oficjalnym tekstem i dopiero w 2023 r. zostało odczytane.
Grigory Kessel z Austriackiej Akademii Nauk przeprowadził badanie Biblii, które skupiło się na podwójnym palimpseście. Tego typu nadpisania były wcześniej stosowane na rękopisach, które najpierw dokładnie wymazywano. Technika ta była używana między innymi przez starożytnych Rzymian.
Światło UV i fotografia
Kessel zastosował światło UV do oświetlenia Biblii, co pozwoliło mu na fotografowanie i dostrzeżenie śladów aż czterech warstw tekstu. Jedna z tych warstw przetrwała do dziś, podczas gdy trzy pozostałe zostały usunięte. Odkrycie to ma szczególne znaczenie, ponieważ tłumaczenia Ewangelii, które do nich należą, są jednymi z najstarszych znanych, datowanymi na VI wiek n.e. Początkowo były one zapisane w języku greckim.
Intrygującym elementem jest "ukryty rozdział", który stanowi wcześniejsze, nieznane tłumaczenie już istniejącego tekstu. Dotyczy to Rozdziału 12. Ewangelii według św. Mateusza. Wersje syryjskie Starego i Nowego Testamentu pochodzą z III wieku i były szeroko kopiowane w VI wieku. Księga badana przez Kessela pochodzi z obszaru dzisiejszej Palestyny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowo odkryte tłumaczenie jest fascynujące również pod względem treści, ujawniając inne, dotąd nieznane interpretacje Ewangelii według św. Mateusza. Najstarsze znane greckie tłumaczenie wspomina o Jezusie, który na polu zbierał zboża i je spożywał. W tłumaczeniu odkrytym przez Kessela pojawia się informacja, że Jezus przed spożyciem rozcierał zboża w dłoniach.
Technika fotografii ultrafioletowej, którą zastosował Kessel, jest szeroko stosowana w badaniach nad manuskryptami. Służy ona do odkrywania treści, które wcześniej były "ukryte" na palimpsestach.