Odsyłasz towar do e‑sklepu? Muszą Ci zwrócić nawet koszty przesyłki

Masz prawo odesłać wszystko, co Ci się nie podoba, i liczyć na oddanie całej kwoty, również kosztu przesyłki. Jest tylko jedno "ale".

Odeślesz z powrotem? (Fot. Flickr/bark/Lic. CC by)
Odeślesz z powrotem? (Fot. Flickr/bark/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Masz prawo odesłać wszystko, co Ci się nie podoba, i liczyć na oddanie całej kwoty, również kosztu przesyłki. Jest tylko jedno "ale".

Jak nie dać się oszukać internetowym sklepom, radzi "Rzeczpospolita". Gazeta uświadamia, że klient, który odsyła towar, nieważne z jakiego powodu, ma prawo do odzyskania całej wpłaconej kwoty. Płaci jedynie za odesłanie go z powrotem.

E-sklepy często oddają pieniądze tylko za sam towar, potrącając koszt jego przesyłki do klienta, nawet jeśli ten zgłasza reklamację. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że łamie prawo. Tak twierdzi na łamach "Rzeczpospolitej" przedstawiciel UOKiK-u.

Co więcej, prawo to obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości z 2010 roku (C-511/08) nie mogą istnieć przepisy krajowe, które by pozwalały obciążyć konsumenta kosztem wysłania do niego towaru, jeżeli ten postanowił odesłać go sklepowi.

Tymczasem w Polsce bardzo często już w regulaminach sklepów internetowych jest zastrzeżenie, że koszty przesyłki nie podlegają zwrotowi. Nakaz ich zwracania w każdym przypadku, również wtedy, kiedy klient odsyła towar, bo mu się nie podoba (ma to prawo zrobić w ciągu 10 dni), zdecydowanie faworyzuje konsumentów.

Przepis ten nie powstał bez przyczyny. Chyba każdemu, kto często kupuje w Internecie, przytrafiła się jakaś przygoda z trefnym towarem. A poskarżyć się na konieczność płacenia kilka razy za przesyłkę nie było można. Teraz wystarczy zadzwonić do UOKiK-u.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.