Ogromna farma fotowoltaiczna Orlenu. Zobacz, gdzie zostanie zbudowana
W gminie Kotla na terenie Dolnego Śląska Orlen zamierza wybudować farmę fotowoltaiczną. Inicjatywa ta została przejęta od brytyjskiej firmy Lightsource bp, a jej finalizacja umożliwi zasilenie nawet 60 tys. gospodarstw domowych energią elektryczną.
19.04.2024 | aktual.: 19.04.2024 14:02
Do końca roku 2025 spółka Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy Orlen, zamierza zakończyć budowę farmy fotowoltaicznej. Obiekt ma powstać w gminie Kotla w powiecie głogowskim. Projekt, który Orlen przejął od brytyjskiego przedsiębiorstwa Lightsource bp, ma się stać jedną z największych instalacji fotowoltaicznych w kraju i największym tego typu obiektem zarządzanym przez Orlen w południowej Polsce.
Projektowana przez Orlen farma fotowoltaiczna osiągnie moc 130 MW, z możliwością rozszerzenia do 170 MW. Dzięki temu ta elektrownia słoneczna będzie zdolna dostarczyć energię elektryczną potrzebną do zasilenia około 60 tysięcy gospodarstw domowych.
W pierwszym roku nowa farma fotowoltaiczna ma wyprodukować 145 GWh energii
Energa Wytwarzanie, będąca częścią Energi, przejęła spółkę specjalnego przeznaczenia, która posiadała już wszystkie niezbędne zezwolenia na budowę. Inwestycja ma ruszyć już w kwietniu tego roku. W pierwszym roku działania instalacja ma wyprodukować ponad 145 GWh energii elektrycznej. W przyszłości produkcja może zaś ulec zwiększeniu.
Aktualnie koncern ma około 100 MW mocy w 11 działających farmach fotowoltaicznych oraz mikroinstalacjach. Fotowoltaika stanowi jeden z głównych kierunków w strategii rozwoju odnawialnych źródeł energii w Grupie Orlen. Dzięki rozbudowie i zakupowi nowych projektów fotowoltaicznych portfel aktywów wytwórczych koncernu powiększył się w poprzednim roku o 64 MW.
W portfolio inwestycyjnym Grupy Orlen znalazły się także rozbudowy farm fotowoltaicznych Gryf i Wielbark, odpowiednio do 25 MW i 70 MW. Dodatkowo Energa Wytwarzanie rozpoczęła budowę farmy Mitra o mocy 65 MW.
Grupa Energa kontynuuje proces zakupu kolejnych instalacji OZE, w tym źródeł fotowoltaicznych i farm wiatrowych. Wśród największych transakcji firmy znajdują się umowy przedwstępne z firmami Greenvolt i Lewandpol Holding na projekty o łącznej mocy 393 MW.
Orlen podkreśla, że zgodnie z przyjętą strategią do końca roku 2030 Grupa Orlen ma dysponować odnawialnymi źródłami energii o mocy przekraczającej 9 GW. W ich skład wejdą morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, elektrownie wodne oraz jednostki na biogaz i biometan. Ponadto w planach koncernu jest także rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej, w ramach której do 2030 roku zamierza uruchomić przynajmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.