Opracowali innowacyjną metodę. Ten "klimatyzator" nie potrzebuje prądu

Zespół badaczy z uniwersytetów McGill, UCLA i Princeton wprowadził rewolucyjną technologię chłodzenia domów, która jest szczególnie przydatna w obliczu rosnących globalnych temperatur. Ta nowatorska metoda stanowi odpowiedź na problem globalnego ocieplenia.

Klimatyzacja
Klimatyzacja
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.06.2024 10:38

Portal Canadian Architect informuje, że naukowcy z wspomnianych uczelni opracowali nowy standard pasywnego chłodzenia budynków. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w regionach takich jak Kalifornia, gdzie standardowe klimatyzatory są często niezbędne ze względu na wysokie temperatury.

Mimo że konwencjonalne klimatyzatory są bardzo skuteczne, ich działanie wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko, ponieważ do pracy potrzebują dużych ilości energii elektrycznej. Naukowcy z McGill, UCLA i Princeton zaprojektowali system, który pozwala na chłodzenie wnętrz bez konieczności korzystania z prądu. Jak to możliwe i jak działa taka klimatyzacja?

Materiał, który odbija energię cieplną

Projekt ten rozwija koncepcję pasywnego chłodzenia budynków, która była badana od lat 60. XX wieku. W tamtym czasie francuski inżynier Felix Trombe stworzył budynki, których chłodzenie odbywało się dzięki fasadzie z półprzezroczystego tworzywa przepuszczającego podczerwień. Za taką fasadą znajdował się system odprowadzania nagrzanego powietrza z wnętrza.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo

Opisywana przez Canadian Architect nowa metoda jest znacznie prostsza i jednocześnie bardziej efektywna. Technologia opiera się na zastosowaniu materiału o lustrzanej powłoce, która, umieszczona na dachu budynku, odbija promieniowanie cieplne, zamiast je pochłaniać. Efektem jest ochrona wnętrz przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Badania naukowców potwierdziły, że wykorzystanie tych innowacyjnych paneli umożliwia utrzymanie temperatury w budynku na poziomie niższym o kilka stopni od temperatury zewnętrznej. Co ważne, osiągnięto to bez zakłócania cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Eksperymenty wykazały, że w pomieszczeniach z zastosowanymi panelami temperatury były o 8-9 st. Celsjusza niższe w porównaniu do standardowych metod pasywnego chłodzenia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.