Opracowano nowy rodzaj włókien optycznych
Naukowcy z Penn State University opracowali nowy rodzaj światłowodów: z selenkiem cynku. Po co takie udziwnienie?
Naukowcy z Penn State University opracowali nowy rodzaj światłowodów: z selenkiem cynku. Po co takie udziwnienie?
By poprawić przepustowość włókien optycznych. Obecnie stosowane światłowody mogą przesyłać wprawdzie spore ilości danych, ale okazuje się, że ludziom to już nie wystarcza. Wynalazcy podkreślają, że do tej pory technologia ulepszania światłowodów była ograniczona właściwościami szkła. W szkle występują bowiem chaotycznie ułożone atomy. W selenku cynku wszystkie molekuły są poustawiane w ładnie uporządkowanych strukturach. To zaś umożliwia lepszy transport światła przez przewód.
Selenek cynku dotychczas kojarzony był z grupą półprzewodników złożonych. Największym wyzwaniem było, jak osadzić ten związek w strukturze włókna. Wypełnienia rdzenia selenkiem cynku dało się dokonać dzięki metodzie wtłaczania substancji w otoczkę przy użyciu wysokiego ciśnienia.
Nowe światłowody mogą być użyteczne na dwa sposoby: do konwersji światła z jednego koloru na inny, lub też do transmisji danych w podczerwieni. Stąd już prosta droga do laserów lub lasero-radarów używanych przez wojsko. Na razie jako praktyczne zastosowanie nowych światłowodów wymienia się prace przy wykrywaniu toksyn środowiskowych oraz zanieczyszczeń.
Źródło: Sciencecodex