Optymalizacja Visty

Od lat użytkownicy z całego świata irytowali się z powodu wolnego startu systemów Windows. Także programiści od lat wymyślali programy ?podkręcające? system by sprostać żądaniom wszystkich, nawet tych najbardziej wymagających. Ostatnie zapowiedzi Microsoftu o rekordowo szybkim starcie następcy Visty, Windows 7 zadowoliły znaczną cześć z nas, ale czy aby na pewno nie da się zrobić czegoś jeszcze?

Optymalizacja Visty
Adam Kaczmarek

02.02.2009 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od lat użytkownicy z całego świata irytowali się z powodu wolnego startu systemów Windows. Także programiści od lat wymyślali programy ?podkręcające? system by sprostać żądaniom wszystkich, nawet tych najbardziej wymagających. Ostatnie zapowiedzi Microsoftu o rekordowo szybkim starcie następcy Visty, Windows 7 zadowoliły znaczną cześć z nas, ale czy aby na pewno nie da się zrobić czegoś jeszcze?

Przez lata, na swoich komputerach instalowałem dziesiątki aplikacji do tweakowania systemu, robiłem setki modyfikacji rejestru zaczynając od Windows 98 przez Windows Me i XP aż do aktualnego systemu Windows Vista. Dziś zaprezentuję swoje tweaki.

  1. Autostart. Podstawa to ograniczenie aplikacji uruchamiających się przy starcie systemu. Wystarczy wklepać *msconfig *w Menu Start by uruchomić Konfigurację systemu.

W zakładce *Uruchamianie *odznaczamy zbędne programy by zablokować ich start podczas bootowania.

Obraz
  1. Usługi. Vista ma ponad 130 usług! Większość z nich jest naprawdę zbędna dla szarego użytkownika komputera. Konfigurator usług włączamy analogicznie jak msconfig wpisując services.msc w Menu Start.
Obraz

By wyłączyć usługę klikamy na niej prawym przyciskiem myszy i wybieramy Właściwości > Typ uruchomienia. Usługi warte wyłączenia:

?* Bufor wydruku* ? jeśli korzystasz z laptopa i nie masz podłączonej drukarki ta usługa nie jest ci potrzebna)

? Centrum zabezpieczeń ? kto tak naprawdę korzysta z tej usługi? Jest całkowicie zbędna, jeśli jesteś pewny, że twój komputer zabezpiecza oprogramowanie antywirusowe i zapora ogniowa)

? *Przeglądarka komputera

? Moduły obsługi kluczy IPsec IKE i AuthIP

? Usługa wprowadzania na komputerze typu Tablet

? Usługi terminalowe

? Rejestr zdalny

? Pomoc IP

? Replikacja systemu plików DFS

? Usługa autowykrywania serwera proxy w sieci Web WinHTTP

? Usługa Windows Media Center Extender

? Usługa raportowania błędów systemu Windows

? Usługa Odbiornik Windows Media Center

? Windows Defender ? jeśli korzystasz z zewnętrznego programu do spyware?u

? WebClient

? Usługa udostępniania portów Net.Tcp

? Pomoc techniczna panelu sterowania Raporty i rozwiązania problemów

? Kontrola rodzicielska

? Propagacja certyfikatu

? Zasady usuwania karty inteligentnej

? Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media Player

? Routing i dostęp zdalny

? Agent zasad IPsec

? Logowanie pomocnicze

? Odnajdywanie SSDP*

Ważne jest abyś wiedział, że pewne usługi na niektórych konfiguracjach komputerowych musza być uruchomione do poprawnego działania. Pamiętaj także, że jeśli nie jesteś pewien, co do zmiany to ustaw typ uruchamiania na Ręczny zamiast Wyłączony. Możesz także skorzystać z tego poradnika.

  1. Efekty wizualne. Otwieramy Panel Sterowania > Informacje wydajności i narzędzia > Dostosuj efekty wizualne. W oknie zaznaczamy Dopasuj do uzyskania najlepszej wydajności i klikamy OK.
  1. Defragmentacja sektora bootowania. Aby upewnić się, że Vista defragmentuje twoje pliki BOOT podczas startu zajrzyj do rejestru. Edytor Rejestru włączasz poprzez wpisanie regedit w Menu Start.

HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE MicrosoftDfrgBootOptimizeFunction

Odszukaj klucz o nazwie Enable i sprawdź czy jego wartość to Y tak jak na obrazku poniżej.

Obraz
  1. Czyszczenie pamięci podręcznej podczas zamykania. Plik pamięci podręcznej potrafi mieć nawet kilka gigabajtów, więc czyszczenie go podczas zamykania systemu może trwać bardzo długo. Sprawdź czy masz tą funkcję wyłączoną zaglądając do rejestru:

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM CurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management

Klucz *ClearPageFileAtShutdown *(jeśli istnieje) powinien mieć wartość 0.

  1. Konserwacja. Defragmentuj swój dysk i rejestr.  Do defragmentacji dysku twardego polecam darmowy program SmartDefrag. Jest szybki i automatycznie w tle defragmentuje pliki podczas bezczynności komputera. Do rejestru polecam jeden z trzech: TuneUp Utilities 2009, Uniblue Registry Booster oraz Vista Manager.
  1. Czcionki. Duża ilość czcionek potrafi spowolnić system. Sam kiedyś miałem ich ponad 1000 i wiem co mówię. Przejrzyj folder X:WindowsFonts i usuń nieużywane ?fonty?. (X oznacza literę dysku, na którym trzymasz system)
  1. Szybsze zamykanie usług. Jeśli naprawdę zależy Ci na szybkim zamknięciu systemu, możesz zmusić system do super szybkiego zatrzymania usług, lecz jest ryzyko utraty danych. Znajdź gałąź w rejestrze:

HKEY_LOCAL_MACHINE /SYSTEM/CurrentControlSet/Control

i zmodyfikuj klucz *WaitToKillServiceTimeout *poprzez mianę wartości na 5000.

Obraz
  1. Menedżer obsługi wielu monitorów Transient Microsoft. Kiedy pasek ładowania przy bootowaniu znika musisz czekać dodatkowo 2-3 sekundy na pokazanie się logo Visty i ekranu Zapraszamy. Podczas tego przestoju system szuka dodatkowych podłączonych do komputera monitorów. Wyłącz funkcję wchodząc do Harmonogramu zadań. TMM znajdziesz w Biblioteka harmonogramu zadań > Microsoft > Windows > MobilePC.
Obraz
  1. Szybsze ładowanie plików przy bootowaniu. Program TuneXP świetnie się sprawował jak korzystałem z XP ale także daje rade w Vista. Od razu mówię, że korzystam tylko z jednej funkcji. Ultra Fast Booting-Rearrange Files układa pliki na samym początku dysku sprawiając, że system bardzo szybko ?wstaje?.
Obraz

Mam nadzieję, że teraz praca z Vistą będzie dla was o wiele szybsza i przyjemniejsza. Miłego tweakowania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.