Oszczędź miejsce na dysku optymalizując zdjęcia

Praktycznie każdy z nas na swoim dysku twardym posiada mniejszą lub większą kolekcję zdjęć. W zależności od liczby fotografii i tego, w jakiej rozdzielczości zostały one wykonane, mogą w sumie zajmować sporą część przestrzeni dyskowej. Optymalizując zdjęcia można zachować ich dobrą jakość, a jednocześnie zwiększyć ilość wolnego miejsca.

Oszczędź miejsce na dysku optymalizując zdjęcia
Paweł Cebula

Praktycznie każdy z nas na swoim dysku twardym posiada mniejszą lub większą kolekcję zdjęć. W zależności od liczby fotografii i tego, w jakiej rozdzielczości zostały one wykonane, mogą w sumie zajmować sporą część przestrzeni dyskowej. Optymalizując zdjęcia można zachować ich dobrą jakość, a jednocześnie zwiększyć ilość wolnego miejsca.

Przeglądając specyfikacje techniczne większości producentów aparatów fotograficznych można zaobserwować wyścig w liczbie obsługiwanych megapikseli. Dla większości osób jest to właściwie jeden z najpoważniejszych czynników uwzględnianych przy zakupie sprzętu. Duża rozdzielczość zdjęć szybko przekłada się na ilość dostępnego miejsca na karcie pamięci, a później na dysku twardym.

Podchodząc realistycznie do tematu, rozdzielczość 8 Mpx jest optymalną dla wykonywania i zapisu zdjęć. Pozwala to na zachowanie przyzwoitych parametrów, ograniczając tym samym "wagę" zdjęć. Zdjęcia w takiej rozdzielczości możemy zmniejszać, czy nawet drukować w dużych rozmiarach, zachowując bardzo dobrą jakość.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/02/PhotoVacuumPackerfolder.jpg)

Co zrobić w sytuacji, gdy wykonaliśmy kilka tysięcy fotografii w rozdzielczości 12 Mpx, z czego niemal każde zdjęcie bez obróbki zajmuje ok. 10 MB? Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji takiej jak Photo Vacuum Packer. W kilku krokach pomoże w odzyskaniu sporej części miejsca.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/PhotoVacuumPackerrozdzielczość1.jpg)

Obsługa aplikacji ogranicza się do kilku kroków. Na początku określamy wybrany folder, z którego zdjęcia mają zostać poddane optymalizacji. Po przeskanowaniu folderu dowiemy się ile zdjęć może zostać poddane takiemu procesowi i ile aktualnie zajmują one miejsca.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/PhotoVacuumPackerproces1.jpg)

Następny krok polega na tym, aby wskazać dwa parametry takie jak jakość obrazu i ograniczenie rozdzielczości. Jeżeli chodzi o tę drugą opcję, to tak jak wspominałem 8 megapikseli jest wystarczające. Po wybraniu jej i przejściu do następnego kroku wszystkie zdjęcia w większej rozdzielczości zostaną zmniejszone.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/PhotoVacuumPackerwynik.jpg)

Na sam koniec ujrzymy podsumowanie, w którym zobaczymy parametry początkowe i końcowe, dzięki czemu dowiemy się ile MB (lub GB) zyskaliśmy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.