Ovis - walizka ze sztuczną inteligencją. Sama odnajdzie i pojedzie za swoim właścicielem

Ovis - walizka ze sztuczną inteligencją. Sama odnajdzie i pojedzie za swoim właścicielem

Walizka Ovis
Walizka Ovis
Źródło zdjęć: © ForwardX Robotics
Łukasz Michalik
18.06.2018 13:06, aktualizacja: 09.03.2022 09:18

Przed nami sezon urlopowy, a wraz z nim odwieczny problem: jak wygodnie przenosić nasze bagaże? Z pomocą przychodzi technologia i jeżdżąca walizka, kierowana przez sztuczną inteligencję.

Propozycja chińskiego startupu ForwardX Robotics to idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują i mają dość ciągnięcia wypchanej walizki. Dzięki nowoczesnej technologii walizka o nazwie Ovis uwolni nas nie tylko od wysiłku, ale również od potrzeby dbania o bagaż.

Wszystko dzięki napędowi, zespołowi czujników i algorytmom, nazywanych przez twórców sztuczną inteligencją. Walizka Ovis jest bowiem wyposażona w dwa silniki napędzające tylne koła, a także zespół kamer i procesor Qualcomm, odpowiadający za obliczenia potrzebne do przetwarzania i interpretacji rejestrowanego obrazu.

Walizka Ovis
Walizka Ovis© ForwardX Robotics

Walizka podąża za właścicielem

Dzięki temu walizka automatycznie rozpoznaje swojego właściciela i samodzielnie jedzie po jego prawej stronie. Jest przy tym na tyle sprytna, że potrafi rozpoznawać stojące na drodze przeszkody czy innych ludzi i manewruje tak, aby uniknąć kolizji, a jednocześnie pozostać blisko właściciela. 45-litrowa walizka waży – wraz z akumulatorem i napędem – 4,5 kg.

Walizka Ovis
Walizka Ovis© ForwardX Robotics

Wbudowany akumulator o pojemności 96 Wh zapewnia energią, wystarczającą do rozpędzenia walizki do prędkości 10 km na godzinę i zapewnia zasięg około 20 km. Walizka może również pełnić rolę powerbanku, a dedykowana aplikacja mobilna dla Androida i iOS ostrzeże użytkownika, gdy poziom energii spadnie poniżej 20 proc.

Introducing Ovis by ForwardX, the World's First Vision-Powered Side-Follow Suitcase

Bagaż podniesie alarm, gdy straci z nami kontakt

Eksploatację walizki ułatwi dodatkowe akcesorium w postaci opaski, która wibrowaniem da znać, gdy Ovis oddali się od użytkownika na ponad 2 metry. Przewidziano również rozwiązanie na wypadek zagubienia walizki, która dzięki modułowi GPS i komunikacji bezprzewodowej będzie wysyłać swoje położenie do aplikacji na smartfonie.

Komfort zapewniany przez jeżdżącą walizkę nie będzie jednak tani. Choć w przedsprzedaży urządzenie jest oferowane już od 329 dol., to regularna cena po rynkowej premierze sprzętu sięgnie 800 dol., czyli niemal 3 tys. zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)