Powstaje droga wyłożona panelami fotowoltaicznymi
01.08.2021 15:13, aktual.: 08.03.2022 13:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Holandii powstaje solarna droga rowerowa wyłożona panelami fotowoltaicznymi. Będzie ona biegła wzdłuż drogi N417, łączącej Utrecht i Hilversum. Wszystko to w ramach projektu Rolling Solar, współfinansowanego przez Unię Europejską.
Firma SolaRoad realizuje budowę solarnej drogi dla rowerów, wyłożonej panelami fotowoltaicznymi. Budowana ścieżka o długości 300 metrów będzie osiągać wydajność sięgającą 120 kWh rocznie z każdego metra kwadratowego ścieżki.
Wykorzystywana do budowy solarnych dróg rowerowych technologia nie sprawdza się w przypadku dróg przeznaczonych dla samochodów i autobusów. Podczas testów okazało się, że ze względu na obciążenia, autobusy uszkadzają moduły fotowoltaiczne.
Wykorzystywane do budowy ścieżki panele fotowoltaiczne mają grubość 21 centymetrów. Całość pokryta będzie żywicą epoksydową, na której wierzchu układana jest warstwa szklanych kulek, zwiększających odporność całej instalacji.
Moduły cienkowarstwowe
Firma SolaRoad ma w planach budowę drogi solarnej z wykorzystaniem cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych. Ta technologia ma cechować się mniejszą wydajnością, ale jednocześnie będzie umożliwiać wykonywanie dróg solarnych w miejscach, z których korzystają samochody.
Pierwsza droga solarna wybudowana przez SolaRoad powstała w 2014 roku. Miała długość około 70 metrów i kosztowała blisko 3 miliony euro. Nie da się ukryć, że cena była wysoka, ale w tak niewielkim obszarowo państwie jak Holandia, konieczne jest szukanie rozwiązań niestandardowych. Fotowoltaika na dachach domów nie wystarczy. Z kolei typowe farmy słoneczne zajmują zbyt wiele miejsca.