Paczkomaty zalały całą Polskę. Jest miasto, które ma ich… za mało

Paczkomaty zalały całą Polskę. Jest miasto, które ma ich… za mało

Paczkomaty zalały całą Polskę. Jest miasto, które ma ich… za mało
Adam Bednarek
17.04.2021 13:16, aktualizacja: 08.03.2022 14:10

Paczkomatoza to kolejna kontrowersyjna "moda" polskich miast, po samochodozie i betonozie. W wielu miejscach toczy się dyskusja, czy automatów do odbierania paczek nie jest za dużo. Tymczasem w Sopocie zazdroszczą reszcie kraju.

Logicznym jest, że w mniejszych miejscowościach paczkomatów nie będzie tyle, co np. w Warszawie, Łodzi czy Krakowie. Ale Sopot to przecież część Trójmiasta, więc niektórzy mieszkańcy dziwią się, dlaczego inPost ich "wyklucza".

Problem poruszony został przez Radio Gdańsk. W Sopocie część działających wcześniej maszyn została usunięta. Dlaczego paczkomaty znikają? Pojawiła się plotka, że to efekt zabiegów miejskiego konserwatora zabytków. Miasto, jako kurort, jest wszakże wpisane do rejestru zabytków i niektórzy sądzili, że paczkomaty szpecą w ten sposób przestrzeń.

Miasto niejako winę zrzuca na operatora, czyli inPost. W rozmowie z Radiem Gdańsk wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski podkreślił, że firma nie chciała dostosować się do nowych zmian w prawie budowlanym. Zamiast dokonać poprawek, prościej było usunąć niespełniające wymagań urządzenia.

Z decyzją władz nie zgadza się radny PiS Bartosz Łapiński, który złożył interpelację, w której domaga się wyjaśnienia, co jest nielegalnego w paczkomatach i kto dokładnie doprowadził do zabrania maszyn.

Lokalna sprawa jest ciekawa w kontekście całej Polski, gdzie paczkomatów stale przybywa. I mowa tu nie tylko o automatach od firmy inPost, bo swoje urządzenia do odbioru przesyłek zapowiedziało Allegro czy Poczta Polska.

W trakcie spaceru po moim osiedlu przekonałem się, że coraz trudniej natknąć się na miejsce, gdzie w zasięgu wzroku nie ma paczkomatu. Na podobny problem zwrócono też uwagę choćby w Warszawie.

Sopot pokazuje, że potrzebna jest dyskusja na temat tego, gdzie i ile maszyn powinno być dostępnych. Wydaje się, że tego w wielu miejscach w Polsce zabrakło, doprowadzając w ten sposób do "wolnej amerykanki".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)