"Pałac Putina". Budynek ma 16 pięter i podziemny schron

"Pałac Putina". Budynek ma 16 pięter i podziemny schron

"Pałac Putina"
"Pałac Putina"
Źródło zdjęć: © YouTube.com | Alexei Navalny
Karolina Modzelewska
03.03.2022 16:24

Niedawno pisaliśmy o nuklearnym schronie Władimira Putina, który zdaniem ekspertów od bezpieczeństwa światowego mieści się na Uralu pod górą Jamantau. Nie jest to jednak jedyny obiekt, gdzie prezydent Rosji może przebywać podczas konfliktu zbrojnego. Uwagę przykuwa również 16-piętrowy bunkier znajdujący się nad Morzem Czarnym, w skale Przylądka Idokopas. Ogromna podziemna konstrukcja ma znajdować się obok luksusowego "pałacu Putina".

Imponująca budowla zyskała rozgłos po tym, jak Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji, opublikowała wideo zawierające materiały z przeprowadzonego śledztwa na temat pałacu. Oczywiście Kreml stanowczo zaprzeczył doniesieniom na jego temat, a prezydent Putin materiał Nawalnego nazwał "nudnym" i określił go jak "kompilacja i montaż".

16-piętrowy "pałac Putina"

Jak donosi jednak BBC, jego dziennikarzom udało się dotrzeć do kilku budowlańców, którzy twierdzą, że pracowali na terenie obiektu w latach 2005-2020. Ich prace miały polegać początkowo na budowie obiektu, a następnie na jego renowacji. Wspomniane osoby twierdziły również, że ujęcia pojawiające się w materiale Nawalnego są prawdziwe. Budowlańcy zwrócili również uwagę na ogromny problem pałacu, czyli pleśń. To właśnie z jej powodu budynek miał przechodzić renowację.

W materiale śledczym, rozpowszechnianym przez fundację Nawalnego, zaznaczono, że bunkier został sfinansowany z pieniędzy pochodzących z "największej łapówki w historii", a jego koszt wyniósł około 1,37 mld dolarów. Podkreślono też, że budynek ma kilka kondygnacji (można na nie dojechać windą), 100-metrowy tunel prowadzący na plażę, winotekę z oknem w skale, które wychodzi na morze czy dwie aquadyskoteki.

Budynek ma być jednym z najlepiej chronionych obiektów w Rosji. Można w nim znaleźć wiele luksusowych przedmiotów, w tym szczotki do toalety, których cena to 700 euro (za jedną sztukę), a także "pokój błota". W pomieszczeniu ma znajdować się lecznicze błoto. Obok pałacu wybudowano podziemny kompleks posiadający kilka wejść, który może pomóc w ewakuacji mieszkańców pałacu i zapewnić im schronienie na wypadek np. konfliktu zbrojnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie