Panasonic rozbiera stare CRT laserem

Panasonic pochwalił się uruchomieniem nowej linii recyklingowej zajmującej się ekologicznym pozbywaniem się paneli CRT. Jedna z nowych metod przyspieszająca proces wykorzystuje laser.

watch-impress-01
watch-impress-01
Szymon Adamus

Panasonic pochwalił się uruchomieniem nowej linii recyklingowej zajmującej się ekologicznym pozbywaniem się paneli CRT. Jedna z nowych metod przyspieszająca proces wykorzystuje laser.

Laserowe przetwarzanie zostało wprowadzone w fabryce PETEC. Pozwala ono na szybkie i czyste oddzielenie dwóch części panelu CRT. Tradycyjny sposób polegał na użyciu rozgrzanego elektrycznie drutu. Ta metoda wymagała jednak czasu na rozgrzanie się sprzętu, a dodatkowo powodowało odkształcenie ciętych powierzchni, które musiano usuwać ręcznie.

Szybkie i czyste pozbywanie się telewizorów kineskopowych jest w Japonii dość istotne ze względu na przełączanie (zresztą jak na całym świecie) na sygnał cyfrowy. Kraj ten ma przejść całkowicie na zera i jedynki do 2011 roku. Już widzę te tony porzuconych ekranów czekających na pocięcie laserem.

watch-impress-02
watch-impress-02

Nowy sprzęt Panasonica radzi sobie z panelami o przekątnych od 14 do 36 cali zarówno tradycyjnymi jak i panoramicznymi. Laser ma 38 różnych ustawień pozwalających na dostosowanie go do konkretnego, rozkładanego na czyniki pierwsze sprzętu.

Źródło: impress.co.jp

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.