Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności. Powstał w Europie

Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności. Powstał w Europie

Fotowoltaika
Fotowoltaika
Źródło zdjęć: © Pixabay
08.03.2022 11:42, aktualizacja: 08.03.2022 21:38

Szwajcarska firma pochwaliła się panelem fotowoltaicznym o rekordowej sprawności. Wyraźnie pokonuje przy tym urządzenia, które uznawane były za branżowych liderów.

Firma Meyer Burger pochwaliła się panelem fotowoltaicznym o rekordowej sprawności. Moduł o nazwie Megasol M500-HC-144-b RC GG U30b może pochwalić się mocą nominalną na poziomie 500 W, a jego sprawność wynosi aż 23,2 proc. Na poziomie ogniw sprawność sięga 25,8 procent.

Jak zauważają dziennikarze serwisu gramwzielone.pl, wyraźnie pokonuje on zatem dotychczasowego lidera. Do tej pory za panele o najwyższej sprawności uważano urządzenia Maxeon serii 3. Ich moc wynosi 430 W, a deklarowana przez producenta sprawność ma sięgać 22,7 proc.

W ramach oferty Meyer Burger skok sprawności między panelami jest jeszcze bardziej odczuwalny. Najlepsze do tej pory moduły cieszyły się sprawnością na poziomie 22,1 proc. Główny wpływ na postęp miało wykorzystanie technologii RearCon.

Fotowoltaika się rozwija. Szwajcaria ma rekordowy panel fotowoltaiczny.
Fotowoltaika się rozwija. Szwajcaria ma rekordowy panel fotowoltaiczny. © megasol.ch

Pojedynczy moduł Megasol składa się ze 144 połówkowych ogniw, które posiadają elektrody na tylnej stronie, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia absorpcji modułu. Pomiędzy sąsiadującymi ogniwami nie ma żadnych odstępów - wręcz przeciwnie, ogniwa nachodzą na siebie o 0,3 milimetry. W klasycznych modułach odstępy mogą wynosić nawet 2 milimetry.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)