Panele fotowoltaiczne na elewację. Wyglądają jak cegła

Panele fotowoltaiczne, które wyglądają jak cegły. To nowy pomysł firmy Mitrex na produkt z kategorii BIPV. Na pierwszy rzut oka nawet nie widać, że na elewacji zamontowano jakiekolwiek urządzenia.

Panele fotowoltaiczne na elewacje. Wyglądają jak cegła
Panele fotowoltaiczne na elewacje. Wyglądają jak cegła
Źródło zdjęć: © Mitrex

Choć fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie, wielu klientów ma zastrzeżenia co do aspektów estetycznych. Nie da się ukryć, że klasyczne panele fotowoltaiczne nie wyglądają zbyt interesująco i są wyraźnie "doklejane" do już istniejących budynków. Odpowiedzią na takie zarzuty są produkty firmy Mitrex.

Kanadyjskie przedsiębiorstwo zaprezentowało "solarne cegły". Są to specjalne moduły fotowoltaiczne, które pokryte są warstwą imitującą typową cegłę fasadową. Dostępne są też inne wzory, które imitują tynk, drewno, czy kamień ozdobny. Produkty dostępne są w różnych rozmiarach.

Standardowy panel Mitrex o wzorze cegły, który jest dostępny na stronie, charakteryzuje się wymiarami 2030 mm na 990 mm. Przy takiej powierzchni, wspomniany moduł fotowoltaiczny dysponuje mocą 295 W.

Jak czytamy w serwisie PV-Magazine, firma Mitrex uważa, że ich produkty BIPV (ang. building integrated photovoltaics - fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) są przeznaczane zarówno do budynków nowych, jak i do modernizacji już istniejących obiektów.

- Naszą misją jest zmiana sposobu, w jaki budujemy nasze struktury. Budynki zasilane energią elektryczną są logicznym i zrównoważonym rozwiązaniem do walki ze zmianami klimatu - powiedział dyrektor generalny Mitrex, Daniel Hadizadeh.

Produkty firmy Mitrex zostaną zamontowane na fasadzie jednego z budynków w dzielnicy Etobicoke w Toronto. Moduły zajmą powierzchnię około 650 metrów kwadratowych. Cała instalacja będzie cechować się mocą około 100 kWp.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.