Paro - polski wynalazek idealny na czas suszy. Oby znalazł się na ulicach miast

Według wielu prognoz tegoroczna susza może być jedną z największych w historii Polski. Tym bardziej potrzebujemy takich rozwiązań jako Parko - dzieło architektów z gąska studio.

Paro - polski wynalazek idealny na czas suszy. Oby znalazł się na ulicach miast
Adam Bednarek

28.04.2020 13:15

Ze względu na bardzo ciepłą i bezśnieżną tegoroczną zimę, która była najcieplejszą w Europie od początku pomiarów, już w kwietniu Polska boryka się z suszą. Mamy bardzo niski poziom wód w rzekach, niską wilgotność gleby oraz wysokie zagrożenie pożarowe w lasach. Nielegalne podpalanie traw już ma swoje tragiczne konsekwencje, czego przykładem jest pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. O ile do walki z suszą potrzebujemy dużych, systemowych rozwiązań, tak nawet małe pomysły mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Jednym z nich jest projekt o nazwie Parko, powstały z myślą o ulicach i dewastowanych przez samochody trawnikach.

Na pierwszy rzut oka to dużo ładniejsze klasyczne słupki, które uniemożliwiają kierowcom parkowanie w niedozwolonych miejscach. Ale ich zadanie jest dużo ważniejsze. System pozwala gromadzić i retencjonować wodę deszczową.

Obraz

Części składowe mebla wykonane są z regranulatu metodą termoformowania próżniowego, co obniża koszty i skraca proces produkcji. PARO zbudowane jest z dwóch nasuniętych na siebie walców, spasowanych łupin. Obiekt umieszczany jest w gruncie przez kompatybilny fundament śrubowy.

Za pomocą parownika ultradźwiękowego zebrana woda zamieniana jest w parę wodną i uwalniana, a następnie równomiernie rozprowadzana. Odpowiednie rozmieszczenie słupków Paro sprawiłoby, że trawniki byłyby regularnie nawadniane.

Obraz

Całość zasilana jest niewielkim panelem fotowoltaicznym umieszczonym na górnej części obiektu.

Twórcy zapewniają, że system Paro nie musi występować wyłącznie w formie słupków. Równie dobrze może to być siedzisko, kosz na odpady, latarnia czy nawet karmnik.

Różne aranżacje tych elementów pozwalają na tworzenie układów dostosowanych do potrzeb danego miejsca. Prostota konstrukcji zapewnia budżetowość projektu. Dzięki elastyczności w stosowanych materiałach okrycia można dopasowywać jednostkę do różnych charakterów przestrzeni miejskiej.

Żeby gadżet spełnił swoją funkcję w miastach, służby musiałyby pilnować, by auta nie parkowały na nawadnianych trawnikach. To dobrze pokazuje, że ciekawe pomysły architektów czy inżynierów nie wystarczą, jeśli w akcję nie włączą się zarządzający miastami czy ulicami.

Obraz

Nie da się ukryć, że im bardziej klimat będzie się ocieplał - na co niestety wszystko wskazuje - problem suszy stanie się codziennością na długie miesiące. Oby Paro stało się jedną z cegiełek, dzięki którym uda się walczyć z problemem. Niestety, na razie nie wiadomo, czy Paro uda się wprowadzić na ulice.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.