Pasażer z laptopem pomógł wyznaczyć nowy kurs samolotu

Do czego może przydać się laptop na pokładzie samolotu? Np. do zabicia nudy, ale też do pomocy pilotowi w wyznaczeniu nowego kursu samolotu.

Pasażer z laptopem pomógł wyznaczyć nowy kurs samolotu
Marek Maruszczak

21.08.2009 | aktual.: 14.03.2022 11:44

Do czego może przydać się laptop na pokładzie samolotu? Np. do zabicia nudy, ale też do pomocy pilotowi w wyznaczeniu nowego kursu samolotu.

Podczas gdy Boeing 737-500 oczekiwał na wyznaczenie kursu i pozwolenie na start, na jego trasie rozpętało się kilka burz. W efekcie opóźnienie rosło, a szansy na odlot malały z każdą sekundą.

Gdy pilot zwrócił się o wyznaczenie mu bezpiecznej trasy lotu, dowiedział się, że jest dopiero 50 w kolejce, ponieważ pierwszeństwo mają loty międzynarodowe. Wtedy właśnie wpadł na pomysł samodzielnego znalezienia bezpiecznej trasy i zaproponowania jej kontroli lotu.

Niestety, 737-500 nie mają wbudowanych urządzeń umożliwiających sprawdzenie pogody w terenie, zaś radar, który i tak działa tylko podczas lotu ma zasięg jedynie 50 mil.

Wkrótce pasażerowie usłyszeli nietypowe pytanie. „Czy na pokładzie jest osoba z laptopem wyposażonym w Wi-Fi?”

Zgłosił się Evan - szczęśliwy posiadacz Maca. Wraz z komputerem udał się do kabiny pilotów, gdzie został poproszony o wejście na stronę http://www.intellicast.com.

Najśmieszniejsze było to, że piloci nie potrafili obsługiwać Maca, więc Evan musiał „surfować” za nich. Po kilku minutach nowa trasa lotu została wyznaczona. Po akceptacji ze strony wieży, samolot wystartował i bezpiecznie dotarł do celu.

Zdarzenie jest dość zabawne, ale problemów można by łatwo uniknąć gdyby piloci byli standardowo wyposażeni w sprzęt z dostępem do bezprzewodowego internetu. Wystarczyłaby odpowiednia komórka.

Źródło: blog EvanaFortune

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.