Polskie hity telewizyjne trafią na YouTube?

YouTube i Telewizja Polska podpisały porozumienie dotyczące współpracy. Nadawca już niedługo udostępni w serwisie swoje audycje. Sprawdź, co znajdziesz online.

Telewizor (Fot. Flickr/dailyinvention/Lic. CC)
Telewizor (Fot. Flickr/dailyinvention/Lic. CC)
Przemysław Muszyński

YouTube i Telewizja Polska podpisały porozumienie dotyczące współpracy. Nadawca już niedługo udostępni w serwisie swoje audycje. Sprawdź, co znajdziesz online.

W komunikacie prasowym na ten temat można przeczytać:

W ramach podpisanej z YouTube umowy TVP rozbuduje istniejący kanał i będzie zamieszczać w serwisie pełne odcinki audycji po emisji na antenie oraz programy archiwalne, które cieszą się popularnością w Sieci. Z ponad 120 tys. materiałów wideo dostępnych na stronie tvp.pl część zostanie udostępniona w YouTube.

Utworzone zostaną też kanały tematyczne, m.in.: sport, rozrywka, kabarety i styl życia (...). Planowane są wspólne akcje promocyjne angażujące użytkowników i wykorzystujące narzędzia społecznościowe YouTube. Zamieszczane materiały wideo będą dostępne na całym świecie (część nie będzie dostępna w Ameryce Północnej i Południowej).

Niestety, szczegóły umowy nie są znane. Nie wiadomo też, jakie filmy znajdą się w serwisie. Od 2006 r. Telewizja Polska ma swój kanał w YouTube. Znaleźć tam można jednak głównie materiały marketingowe - zwiastuny audycji telewizyjnych i seriali oraz ich fragmenty (np. popularny skecz „Imieniny” Kabaretu Moralnego Niepokoju”).

Według wortalu Wyborcza.biz podpisana umowa ma dawać Telewizji Polskiej możliwość radzenia sobie z nielegalnie umieszczonymi w serwisie materiałami. Do tej pory stacja mogła jedynie żądać ich usuwania. Teraz, jeśli na stronie znajdą się takie treści, będzie mogła oznaczyć je jako swoją własność i czerpać zyski z reklam (na szczęście można je wyłączyć :P).

Michał Przymusiński, zastępca dyrektora iTVP HD, powiedział

Poszerzenie naszej współpracy z YouTube wynika z wielu powodów. Dzięki temu zwiększamy zasięg tvp.pl, a także docieramy do tych użytkowników YouTube, którzy nie są widzami TVP, a dla których nasze treści są atrakcyjne.

Przecież coraz większe znaczenie ma grupa odbiorców, którzy preferują Internet i coraz rzadziej włączają telewizor. Dużą zaletą YouTube, którą braliśmy pod uwagę, jest jego dostępność dla użytkowników wszystkich systemów operacyjnych: Linux, Mac OS, Windows.

Wydawcy podpisujący umowę z YouTube, którzy znajdują pirackie treści, mają trzy wyjścia: blokada, śledzenie (zdobywanie danych statystycznych o popularności utworów) lub wykorzystanie komercyjne (czerpanie zysków z reklam).

Nie wiadomo, w jaki sposób TVP będzie otrzymywała dochody w zamian za umieszczone filmy: czy otrzyma procent zysków z reklam, czy też (podobnie jak np. brytyjski Channel 4) otrzyma określone z góry wypłaty.

Wyborcza.biz nazywa umowę między TVP a YouTube „największym do tej pory zwycięstwem serwisu na polskim rynku”. Czas pokaże, czy będzie ono takim rzeczywiście. Czy przyniesie korzyści jedynie obu firmom, czy też zyskają na tym także szarzy użytkownicy?

Szukasz dobrych, polskich serwisów z audycjami tv? Sprawdź nasze zestawienie 10 najlepszych telewizji internetowych nad Wisłą.

Źródło: Wyborcza.biz

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.