Piękna, polarna serwerownia Facebooka. To tu przechowywane są nasze dane
Co ciekawego może być w budynku wypełnionym komputerami? Zdjęcia polarnej serwerowni Facebooka, zlokalizowanej w szwedzkiej miejscowości Luleå pokazują, że nawet w takim miejscu można znaleźć piękno.
06.10.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:15
Mark Zuckerberg postanowił ocieplić wizerunek swojej firmy i zapowiedział, że będzie publikował zdjęcia najciekawszych i najbardziej innowacyjnych technologii, nad którymi pracuje Facebook.
Na początek udostępnił fotografie z serwerowni w Luleå. To szwedzkie miasteczko blisko koła podbiegunowego. Lokalizacja serwerowni jest nieprzypadkowa - panujące na tej szerokości geograficznej niskie temperatury zmniejszają koszty chłodzenia serwerów.
Zbudowana w 2013 roku serwerownia Facebooka jest zasilana w całości ze źródeł odnawialnych. Choć zarówno zdjęcia, jak i wypowiedzi pracowników możemy uznać za starannie przygotowaną reklamę, to - mimo tego - zawsze warto rzucić okiem na miejsce, w którym przetwarzane i przechowywane są nasze dane.
Główna hala ma powierzchnię sześciu boisk piłkarskich. Jest tak wielka, że inżynierowie mogą przemieszczać się na skuterach.
Obiekt jest bardzo duży, ale schemat zasilania i połączenia z lokalną siecią powstał bardzo szybko. W czasie nocnej podróży inżynier Jay Park naszkicował go na serwetce.
Brak obudów usprawnia chłodzenie. Ułatwia również naprawy - kilka lat wcześniej usunięcie problemu z twardym dyskiem trwało nawet godzinę. W Luleå zredukowano ten czas do dwóch minut.
- Na całym świecie nie ma równie efektywnego centrum danych - Jay Park
W obiekcie pracuje około 150 osób, ale sale są raczej puste. Potrzeba tylko jednego technika do obsługi 25 tys. serwerów.
Luleå to małe miasteczko na południe od koła podbiegunowego. Otaczają je gęste lasy.
- Kocham to zdjęcie, bo wygląda jak z filmu SF - Mark Zuckerberg.
- Popatrzcie na te racki, urządzenia sieciowe i kable. Wszystko wygląda wzorcowo! - Max Zavyalov
Zepsute twarde dyski są starannie niszczone w celu ochrony prywatności użytkowników.
- Największe wyzwanie? Dojazd do pracy samochodem, gdy na zewnątrz jest -30 stopni Celsjusza - Emilie De Clercq.
Serwerownię uruchomiono w 2013 roku. Był to pierwszy tego typu obiekt Facebooka zlokalizowany poza Stanami Zjednoczonymi.
- To wszystko jest bardzo piękne. To jak wielki i doskonale zorganizowany mechanizm, gdzie wszystko działa koncertowo i pozwala mieszkańcom całej planety komunikować się i wymieniać treściami w niesamowicie efektywny sposób - Joel Kjellgren.
Zewnętrzny wygląd budynku ma odzwierciedlać jego innowacyjne wnętrze.
- Praca w tym miejscu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. To bardzo ważny obiekt dla naszych użytkowników - mówi zatrudniony w Luleå Joakim Karlson.
- To ważne, by ludzie wiedzieli, że nic nie opuszcza terenu obiektu, a ich dane są bezpieczne. Stare twarde dyski są niszczone - Christer Jonsson.
- To bardzo ważna praca i jestem dumna z zaufania, jakim mnie obdarzono i powierzonej mi odpowiedzialności - Linnéa Svallfor.