Pierwsza na świecie domowa bateria wodorowa. Stworzyła ją australijska firma

Jak donosi portal "New Atlas", Australijska firma energetyczna Lavo rzuca wyzwanie Tesli, oferując domowy system magazynowania energii, który w ogóle nie zawiera konwencjonalnych akumulatorów, a zamiast tego wykorzystuje wodór.

Bateria Lavo.
Bateria Lavo.
Źródło zdjęć: © lavo.com.au
Mateusz Czerniak

23.01.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bateria Lavo, którą firma nazwała Green Energy Storage System, jest urządzeniem do elektrolizy, które może wytwarzać wodór z wody, magazynować go, a następnie zamieniać w energię elektryczną za pomocą ogniwa paliwowego, podobnie jak w przypadku pojazdów napędzanych wodorem.

System Lavo magazynuje ok. 40 kilowatogodzin energii, trzy razy więcej niż Tesla Powerwall 2 i wystarczająco dużo, aby zasilić przeciętny dom przez dwa dni.

Zalety i wady

Jakie są zalety systemu Lavo w porównaniu do tradycyjnych baterii litowo-jonowych? Według Lavo kluczowe elementy magazynu powinny wytrzymać znacznie dłużej niż system baterii – do 30 lat. Zastosowania tego systemu wyklucza również użycie toksycznych chemikaliów, które trzeba by było potem usuwać, a sam system jest bardziej kompaktowy.

Jakie są wady systemu Lavo w porównaniu do tradycyjnych baterii litowo-jonowych? To kwestie bezpieczeństwa, bo jak wiadomo, wodór jest ekstremalnie łatwopalny. Jednak Lavo twierdzi, że nawet jeśli doszłoby do wycieku wodoru, to rozproszy się on tak szybko, że szansa na pożar lub eksplozję jest niewielka, a wodór "z natury nie jest bardziej niebezpieczny niż benzyna czy gaz".

Do tego dochodzi jeszcze wydajność. Akumulatory przechowują i uwalniają energię przy minimalnych stratach, natomiast w przypadku systemu Lavo strata łącznie może być nawet 50 proc.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.