Pierwsza taka droga w Niemczech. Przykryli ją fotowoltaiką
Freiburg może pochwalić się pierwszą w Niemczech fotowoltaiczną drogą dla rowerów. Nie jest zbyt długa, ale to projekt pilotażowy, który w przyszłości może przerodzić się w nowy standard.
04.05.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:12
Niemcy szukają nietypowych zastosowań dla paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika na balkonie to pomysł, który jest chętnie promowany w kolejnych niemieckich miastach. Firmy z branży proponują też rozwiązania takie jak płot fotowoltaiczny. Jedną z koncepcji są też drogi solarne. W końcu przyszła pora na coś dla rowerzystów.
Dziennikarze pv magazine informują o otwarciu pierwszej w Niemczech fotowoltaicznej drogi dla rowerów. Obiekt zlokalizowany jest we Freiburgu. Ścieżka solarna nie jest zbyt długa - ma raptem 300 metrów długości. Należy jednak zauważyć, że jest to projekt pilotażowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do budowy fotowoltaicznej drogi dla rowerów wykorzystano 900 modułów niemieckiej firmy Solarwatt. Przełożyło się to na łączną moc instalacji na poziomie 287 kW. Zlokalizowana niedaleko stadionu SC Freiburg ścieżka fotowoltaiczna zgrywa się z samym stadionem, na którym także zamontowano moduły fotowoltaiczne.
Zbudowana przez firmę Badenova ścieżka fotowoltaiczna ma w ciągu roku produkować ok. 280 MWh rocznie. Energia ta ma być wykorzystywana w głównej mierze przez znany instytut Fraunshofer ISE. Instytucja ta jest także dzierżawcą i operatorem obiektu i to właśnie ona będzie odpowiadać za monitoring ścieżki fotowoltaicznej.
- Musimy "wymyślić na nowo" fotowoltaikę, abyśmy mogli integrować kolejne tego typu projekty z krajobrazem miasta. Ten pilotażowy projekt pokazuje, w jaki sposób przestrzenie miejskie można wykorzystywać dwukrotnie - skomentował Heinz-Werner Holscher, członek zarządu Badenova.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii