Panele fotowoltaiczne na balkonie. Nowy pomysł z Niemiec

Niemcy zdecydowanie popierają koncepcję montażu paneli fotowoltaicznych na balkonach. Jedna z tamtejszych firm zaproponowała rozwiązanie, które łączy moduł fotowoltaiczny z magazynem energii.

Panele fotowoltaiczne na balkonie
Panele fotowoltaiczne na balkonie
Źródło zdjęć: © Green Akku

31.03.2023 | aktual.: 23.04.2024 09:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panele fotowoltaiczne na balkonach to pomysł, który w Niemczech cieszy się dużą popularnością. Coraz częściej można przeczytać o dofinansowaniu tego rodzaju instalacji. Pojawiają się też propozycje, zgodnie z którymi możliwe byłoby inwestowanie w większe balkonowe elektrownie słoneczne. Nie dziwi więc, że na niemiecki rynek trafiają nowe rozwiązania fotowoltaiczne, które skierowane są do mieszkańców bloków.

Fotowoltaika w bloku może być dobrym sposobem na redukcję rachunków za energię elektryczną. Użyteczność takiej instalacji zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze jest rzecz jasna nasłonecznienie. Balkonowa instalacja PV, choć mniejsza, to cierpi z powodu tych samych problemów, co pełnowymiarowe instalacje. Chodzi tu m.in. o porę generowania energii elektrycznej i czas, w którym większość z niej jest zużywana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W większości przypadków w godzinach maksymalnej produkcji z instalacji fotowoltaicznych, czyli mniej więcej w godzinach 11:00-14:00, mieszkańcy znajdują się poza domem - w pracy lub szkole, przez co nie są w stanie zużywać energii na bieżąco. Natomiast wieczorami, gdy zużycie energii w mieszkaniach jest duże, nie świeci już Słońce. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są magazyny energii.

Green Akku, niemiecka firma dostarczająca rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, opracowała produkt o nazwie "selfPV", czyli zestawy jednego lub dwóch modułów 380 W wraz z magazynem energii 24V/100Ah o pojemności 2,56 kWh. W skład takiej paczki wchodzi też inwerter modułowy, sterownik i wszelkie akcesoria pokroju kabli i złączek.

Możliwe jest zaprogramowanie magazynu w jeden z dwóch sposobów. Pierwszy zakłada gromadzenie energii, drugi - oddawanie jej na bieżąco do sieci w miarę potrzeb. Daje to elastyczność i pozwala zmieniać sposób działania instalacji w zależności od pory roku i pogody. Jak czytamy w pv-magazine, przedstawiciele Green Akku twierdzą, że ich zestawy selfPV z akumulatorem litowo-żelazowo-fosforanowym będą opłacalne.

"Przy rocznej autokonsumpcji na poziomie ok. 640 kWh energii pochodzącej ze Słońca, zestawy zwrócą się klientowi w ciągu 5-10 lat" - twierdzą przedstawiciele firmy.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (93)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.