Płot, który generuje prąd. Fotowoltaika na ogrodzeniu

Płot, który generuje prąd. Fotowoltaika na ogrodzeniu

Płot, który produkuje prąd. Fotowoltaika na ogrodzeniu
Płot, który produkuje prąd. Fotowoltaika na ogrodzeniu
Źródło zdjęć: © Green Akku
21.04.2023 11:45, aktualizacja: 24.10.2023 14:29

Fotowoltaikę można promować na różne sposoby. Jedna z niemieckich firm opracowała system, który pozwala na montaż paneli pionowo na ogrodzeniach. Może to zachęcić do inwestycji w fotowoltaikę kolejne osoby.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne przeważnie powstają na dachach budynków lub, w przypadku, gdy dostępna przestrzeń na to pozwala, na konstrukcji naziemnej. Jeśli jednak ktoś nie chce lub nie może zamontować modułów na dachu, istnieje rozwiązanie, które może go zainteresować. Panele fotowoltaiczne montowane na płocie.

Niemiecka firma Green Akku opracowała system ZaunPV, który w praktyce pozwala na przekształcenie ogrodzenia w przydomową elektrownię słoneczną. System ma być łatwy w montażu i działać na zasadach "plug and play". Twórcy twierdzą, że panele można instalować na różnych typach ogrodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pojedynczy zestaw składa się z modułu fotowoltaicznego, elementów montażowych i mikroinwertera. Na stronie producenta dostępne są różne wariantu ZaunPV o mocy 335 Wp lub 390 Wp jeśli chodzi o pojedyncze panele, a także zestawy, na które składają się dwa moduły. Tu moc wynosi odpowiednio 670 i 780 Wp. Ceny takich zestawów dla klientów końcowych w Niemczech wahają się od 416 do 797 euro.

Green Akku twierdzi, że montowane pionowo panele fotowoltaiczne mają tę zaletę, że produkują więcej prądu w czasie, gdy Słońce znajduje się nisko nad horyzontem, czyli o poranku lub wieczorem. Jest to też zaleta w miesiącach zimowych.

Producent zaleca montaż modułów na ogrodzeniu skierowanym w kierunku południowym lub w ramach instalacji wschód-zachód. Drugi wariant pozwala na generowanie energii rano i wieczorem, co pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji w gospodarstwie domowym.

Green Akku to firma, która oferuje różne nietypowe rozwiązania fotowoltaiczne. Niedawno na łamach Gadżetomanii opisywaliśmy projekt firmy dotyczący fotowoltaiki na balkonach. Niemcy są mocno zainteresowani wspieraniem takich instalacji, a kolejne samorządy oferują mieszkańcom dofinansowanie tego rodzaju projektów w celu zwiększenia potencjału fotowoltaiki w miastach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)