Pierwsze testy procesorów Intel Atom PineTrail - nie jest najlepiej!

Nowe procesory Intel Atom o kodowej nazwie PineTrail miały wpuścić powiew świeżości na rynek netbooków. Dopiero okaże się, czy tak będzie. Niestety, pierwsze testy nie wypadają najlepiej. Powiem więcej - są (moim zdaniem) wręcz żenujące! Oczywiście, układy mają swoje zalety, ale jeśli chodzi o wydajność, to są po prostu słabe!

pinetrail
pinetrail
Damian

23.12.2009 | aktual.: 14.03.2022 09:12

Nowe procesory Intel Atom o kodowej nazwie PineTrail miały wpuścić powiew świeżości na rynek netbooków. Dopiero okaże się, czy tak będzie. Niestety, pierwsze testy nie wypadają najlepiej. Powiem więcej - są (moim zdaniem) wręcz żenujące! Oczywiście, układy mają swoje zalety, ale jeśli chodzi o wydajność, to są po prostu słabe!

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia najnowszego Atoma N450. Jego specyfikacja wygląda następująco:

  • taktowanie 1.66GHz (jeden rdzeń, dwa wątki)
  • 512kb pamięci cache
  • TDP ma poziomie 5,5W
  • obsługa pamięci DDR2 667MHz
  • zintegrowany układ graficzny (DX9) i kontroler pamięci
  • maksymalna rozdzielczość 1400 x 1050 (przez port VGA)

To chyba najważniejsze rzeczy. Poza tym, nie odgrywają one większej roli. Są to tylko suche fakty, które kompletnie nic nie mówią na temat wydajności układu. Z kolei testy przeprowadzone przez zagraniczne portale internetowe, zajmujące się sprzętem komputerowym, mówiąc nam już dużo więcej.

Zacznijmy od wyników osiągniętych przez netbooka Asus Eee PC 1005PE w 3D Marku06. Małego laptopa porównano do konkurencyjnych modeli zbudowanych na platformie nVidia ION:

Obraz

Jak widzicie, wyniki są po prostu zatrważające. Platforma nVidia ION  miażdży najnowsze układy Intela. Najdziwniejsze jest jednak to, że jeśli weźmiemy pod uwagę tylko procesor, to Atom N450 przegrywa nawet z Atomem 330. Co prawda, jest to układ dwurdzeniowy, ale już dosyć długo dostępny na rynku. Po PineTrail oczekiwałem czegoś zdecydowanie lepszego! Wynik zerowy z zestawieniu Shader Model 3.0 jest spowodowany tym, że GMA 3150 nie obsługuje tej technologii

Teraz zobaczmy, jak prezentują się wyniki, osiągnięte w PCMark Vantage:

Obraz

Tym razem wygląda to już nieco lepiej. Najciekawsze jest jednak to, że w tym teście najlepiej wypada VIA Nano L2100. Ostatnio kilku z Was pytało o wydajność układów tej firmy. Teraz otrzymaliście odpowiedź.

Obraz

Skończmy już z benchmarkami. Warto przyjrzeć się temu, jak netbook z Atomem N450 i GMA 3150 sprawuje się w rzeczywistości. Przede wszystkim, trzeba zobaczyć, czy ten duet radzi sobie z filmami w wysokich rozdzielczościach. Odpowiedź jest bardzo prosta - nie! Nawet wideo 720p (1280 x 720) to zbyt duży wysiłek. Procesor działa na 100 procent swoich możliwości, a i tak gubi klatki. W tym wypadku, o 1080p już chyba nie trzeba wspominać. Słabo!

PineTrail wygrywa z konkurencją tylko w dwóch rzeczach - zaoszczędzonym miejscu we wnętrzu komputerów oraz ilości zużywanego prądu. Asus Eee PC 1005PE na jednym ładowania działa dłużej, ale też nie jest to znacząca różnica. Netbook Asusa wytrzymuje ok. 7 godzin.

Plusy:

  • nieco lepsza wydajność w porównaniu z wcześniejszymi, jednordzeniowymi Atomami
  • niski pobór prądu (długie działanie na jednym ładowaniu)
  • tańszy, niż Atom N270+GMA

Minusy:

  • słaba karta graficzna
  • raczej ewolucja, niż rewolucja
  • kompletnie nie radzi sobie z filmami HD
Obraz

Jak dla mnie, Intel Atom N450 jest sporym rozczarowaniem. Oczywiście, jest nieco (podkreślam - tylko odrobinę!) lepszy, niż N270. Zużywa bardzo mało prądu, przez co netbook może działać dłużej na jednym ładowaniu. Ale... żyjemy w świecie wysokich rozdzielczości i multimediów, a z tymi PineTrail kompletnie sobie nie radzi! Ja zdecydowanie bardziej polecam platformę nVidia ION. Pamiętajmy też, że już niedługo pojawi się jej druga, jeszcze lepsza generacja!

Źródło: HotHardware

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikirtvnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.