Pierwszy bezzałogowy lot Black Hawka. DARPA chwali się osiągnięciem

Zmodyfikowany śmigłowiec UH-60 Black Hawk odbył swój pierwszy bezzałogowy lot w bazie wojskowej Fort Campbell w Kentucky. Zastosowana w nim technologia, w tym w system wspomagający pilota ALIAS oraz oprogramowanie MATRIX, mogą w przyszłości pomóc realizować wymagające i niebezpieczne misje bez konieczności angażowania pilotów.

DARPA pochwaliła się ważnym osiągnięciem
DARPA pochwaliła się ważnym osiągnięciem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jonathan Brizendine
Karolina Modzelewska

09.02.2022 | aktual.: 10.02.2022 11:38

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) oraz firma Sikorsky przeprowadziły 5 lutego testowy lot autonomicznego śmigłowca UH-60A Black Hawk o numerze bocznym N600PV.

Pierwszy autonomiczny lot UH-60A Black Hawk

Lot trwał 30 minut i odbył się w bazie wojskowej Fort Campbell w Kentucky. Kolejny test śmigłowca odbył się 7 lutego. Na razie nie ujawniono szczegółów na jego temat. Wiadomo jednak, że w najbliższym czasie DARPA planuje przeprowadzić pierwszy lot autonomicznego UH-60M, który zostanie wyposażony w takie same rozwiązania technologiczne, czyli m.in. system wspomagający pilota ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation) oraz oprogramowanie MATRIX. Najprawdopodobniej odbędzie się on w marcu w bazie wojskowej w Fort Eustis w stanie Wirginia.

System ALIAS w przeszłości był już testowany w śmigłowcu Sikorsky S-76B i samolocie Cessna 208 Caravan. Jak można dowiedzieć się z oficjalnych informacji, opublikowanych przez DARPA, jest to "dostosowywalny, składany, wymienny zestaw, który promuje dodanie wysokiego poziomu automatyzacji do istniejących samolotów, umożliwiając pracę przy ograniczonej liczbie załogi na pokładzie". Rozwiązanie ma zmniejszyć obciążenie pilotów pracą, zwiększyć wydajność misji i poprawić bezpieczeństwo samolotów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.