Pierwszy dron pasażerski polskiej produkcji. Można go mieć za 92 tysiące dolarów

Pierwszy dron pasażerski polskiej produkcji. Można go mieć za 92 tysiące dolarów

Pasażerski dron
Pasażerski dron
Źródło zdjęć: © Jetson
Karolina Kowasz
22.11.2021 17:02

Firma Jetson założona przez Tomasza Patana i jego kolege Petera Ternströma niedługo dostarczy pierwsze drony pasażerskie do klientów. Konstruktorzy udostępnili wideo pokazujące jak pojazd radzi sobie w trakcie lotu po lesie.

Jak wynika ze strony producenta, pierwsze konstrukcje trafią do klientów już w przyszłym roku. Co więcej, dron cieszy się tak ogromną popularnością, że niemożliwe jest zamówienie swojego egzemplarza w ramach przyszłorocznej produkcji.

Polska konstrukcja

Chociaż Jetson jest szwedzką firmą, głównym inżynierem odpowiedzialnym za konstrukcję drona odpowiedzialny jest Tomasz Patan, będący także współzałożycielem firmy. To on jest także pilotem drona, którego możemy podziwiać na kolejnym filmie demonstracyjnym udostępnionym na kanale na Youtubie.

Cały dron waży 86 kilogramów i jest w stanie lecieć z prędkością 102 km/h. Technicy zwracają uwagę, że maksymalna waga pilota nie może przekroczyć 95 kg. Pojazd może lecieć przez 20 minut, a jego naładowanie zajmuje tylko godzinę przy 220V.

Cena pojazdu

Kompletny zestaw do złożenia swojego drona kosztuje 92 tysięcy dolarów. Pojazd jest dostarczany jako połowicznie zmontowana konstrukcja, którą klient musi samodzielnie skończyć składać. Jetson podaje, że zestaw zawiera wszystko czego klient potrzebuje do stworzenia drona: od aluminiowej ramy przestrzennej po sterowniki silników, śmigła i silniki, po szczegółowe instrukcje budowania.

Osoby zainteresowane posiadaniem swojego drona muszą zapłacić 22 tysiące dolarów depozytu, aby zarezerwować czas ekipy na jego stworzenie i zbudowanie. W momencie pisania tego tekstu, pozostały jeszcze trzy wolne miejsca na dostarczenie drona w 2023 roku.

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (327)