Pierwszy na świecie drukowany samolot wzbił się w powietrze [wideo]

Ile może zająć zaprojektowanie i skonstruowanie bezzałogowego samolotu na potrzeby wojska? Naukowcy z uniwersytetu w Southampton przekonują, że zaledwie kilka dni.

Pierwszy na świecie drukowany samolot wzbił się w powietrze [wideo]
Maciek Kurek

30.07.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:15

href="http://gadzetomania.pl/images/2011/07/3dplanes2.jpg">Ile może zająć zaprojektowanie i skonstruowanie bezzałogowego samolotu na potrzeby wojska? Naukowcy z uniwersytetu w Southampton przekonują, że zaledwie kilka dni.

W Gadżetomanii nie raz pisaliśmy o różnych zastosowaniach druku 3D – od dorabiania kluczy przez drukowanie kostiumów kąpielowych aż do całkiem poważnych celów naukowych. Inżynierowie z Uniwersytetu w Southampton udowadniają w jaki sposób trójwymiarowe drukarki mogą pomóc w konstruowaniu lepszych samolotów.

Naukowcy chcieli przeprowadzić kilka testów aerodynamicznych skrzydeł o kształcie zbliżonym do elipsy. Zamiast spędzać całe tygodnie w modelarni, postanowili wydrukować parę takich skrzydeł razem z resztą samolotu. Co ciekawe, od momentu gdy zaczęły powstawać pierwsze projekty do ukończenia budowy minął zaledwie tydzień.

Każdy element modelu, który widzicie na zdjęciu został ukształtowany dzięki promieniom lasera. Projekt podzielono na dwuwymiarowe warstwy, które kolejno zostały nadrukowane jedna na drugiej. Do budowy użyto sproszkowanych tworzyw sztucznych, stali oraz tytanu.

Andy Keane i Jim Scanlan z Uniwersytetu są przekonani, że już wkrótce ich doświadczenia pozwolą na konstruowanie bezzałogowych samolotów w przeciągu kilku dni. Do stworzenia poszczególnych części nie wykorzystuje się matryc. Dzięki temu każdy egzemplarz można dostosować do specyfiki zadania oszczędzając czas i pieniądze.

Na filmie poniżej możecie oglądnąć reportaż poświęcony drukowanemu samolotowi.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.