Pierwszy pecet, IBM PC 5150 obchodzi 27 urodziny!

12 sierpnia 1981 roku miała miejsce premiera komputera osobistego IBM PC 5150 – pierwszego peceta. Wcześniej IBM znany był tylko z dużych komputerów typu mainframe. To przodek wszystkich dzisiejszych pecetów.

IBM PC 5150 - pierwszy pecet
IBM PC 5150 - pierwszy pecet
Mateusz Gołąb

12.08.2008 14:30

12 sierpnia 1981 roku miała miejsce premiera komputera osobistego IBM PC 5150 – pierwszego peceta. Wcześniej IBM znany był tylko z dużych komputerów typu mainframe. To przodek wszystkich dzisiejszych pecetów.

IBM zaprojektował model 5150 w rekordowo szybkim tempie jak na tamte czasy – w niecały rok. Powstał on generalnie z różnych „śmieci” jacy inżynierowie IBMa mieli pod ręką. Jako serce komputera wybrano procesor Intel 8088, czyli okrojoną wersję procesora Intel 8086. Najciekawsze jest to, że zdecydowano się na niego, bo procesory w pełni 16-bitowe, Intel 8086 czy Motorola MC68000, miały być za mocne jak na taki komputer.

Jako producenta systemu operacyjnego wybrano firmę Digital Research, znaną z systemu CP/M. Niestety, firma odmówiła i dlatego opracowanie systemu powierzono małej firmie zajmującej się dotychczas implementacjami języka Basic – jej nazwa to Microsoft.

Pierwsza wersja systemu przeznaczonego do IBM PC 5150 to PC-DOS 1.0, która z czasem przeistacza się w MS-DOS. Microsoft ma mało czasu, więc zamiast pisać wszystko od nowa, kupuje prawa do systemu QDOS od Seattle Computer Products. Skrót QDOS jest znamienny – pochodzi od „Quick and Dirty Operating System".

Dokładne dane w dniu premiery IBMa PC 5150 to procesor Intel 8088 taktowany zegarem 4,77 MHz z 29 tys. tranzystorów na pokładzie, całe 16KB pamięci RAM w wersji najprostszej, 64KB w wersji standardowej oraz możliwość rozszerzenia do 256KB. Do tego w zestawie jeden lub dwa napędy dyskietek 5,25 cala, monochromatyczny monitor oraz jako opcja magnetofon kasetowy.

Bardzo ciekawe są ówczesne ceny – podstawowy model z 16KB pamięci, bez stacji dysków kosztował 1556 dolarów (ok. 3770 dolarów na dzisiejsze pieniądze). Wersja z 64KB pamięci i standardowe wyposażenie kosztowała 2880 dolarów (6920 dolarów dzisiaj). Maksymalny wypas w postaci 256KB pamięci oraz kolorową kartą grafiki kosztował ok. 6000 dolarów (ok. 14400 dolarów dzisiaj).

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to można było dokupić arkusz kalkulacyjny VisiCalc, edytor tekstu Easywriter 1.0 oraz grę Adventure. Jednak sukces był ogromny – w 4 miesiące sprzedano ponad 65 tys. egzemplarzy, a do świąt bożonarodzeniowych sprzedano jeszcze 100 tys. sztuk.

12 sierpnia 1981 roku to początek marszu zwycięstwa komputerów typu PC (po opublikowaniu dokumentacji, każdy mógł robić klony IBM PC) oraz gwałtowny sukces Billa Gatesa i jego Microsoftu. I pamiętajcie, że pierwszy Macintosh pojawił się dopiero w 1984 roku...

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.