Pierwszy załogowy lot Boeinga Starliner. Gdzie można obejrzeć transmisję na żywo?

Pierwszy załogowy lot Boeinga Starliner. Gdzie można obejrzeć transmisję na żywo?
Źródło zdjęć: © NASA | Bob Hines, NASA

20.05.2024 14:37, aktual.: 20.05.2024 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

25 maja ma odbyć się pierwszy załogowy lot Boeinga Starliner. Zaplanowana została transmisja z tego wydarzenia. Będzie ją można śledzić w internecie. Z tego tekstu dowiesz się, gdzie można obejrzeć tę transmisję oraz o której godzinie się zacznie.

Zostało już zaledwie 5 dni do pierwszego załogowego lotu w kosmos Starlinera. Wygląda na to, że Boeingowi udało się zażegać problemy techniczne, które pojawiły się w jego statku kosmicznym. Chcesz zobaczyć to historyczne wydarzenie? Dowiedz się, jak można obejrzeć je na żywo w internecie.

O której godzinie wystartuje Boeing Starline?

Start statku kosmicznego Boeing Starliner (model o oznaczeniu CST-100) przewidziany został na sobotę, 25 maja 2024 roku, na godzinie 15:09 czasu lokalnego. W Polsce będzie wtedy 21:09, dlatego warto ustawić przypomnienie w kalendarzu właśnie na tę godzinę.

Boeing Starliner rozpocznie swoją kosmiczną podróż na Florydzie, startując z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Na pokładzie znajdzie się dwóch astronautów z NASA: Butch Wilmore i Suni Williams.

Statek kosmiczny Boeinga poleci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie przeprowadzone zostaną testy wszelkich systemów oraz samego pojazdu. Pierwszy lot Boeinga Starliner odbył się już w 2019 roku, jednak wtedy producent zmagał się ze sporymi problemami. Kolejny lot miał miejsce dwa lata temu i zakończył się sukcesem, choć również wymagał wprowadzenia dodatkowych poprawek. Obecnie czekamy na pierwszy załogowy lot.

Boeing Starliner ma być konkurencją dla SpaceX. Jak do tej pory to firma Elona Muska odnosi znacznie większe sukcesy.

Gdzie można będzie obejrzeć transmisję z lotu Boeinga Starlinera?

Osoby, które chcą obejrzeć transmisję na żywo z tego wydarzenia, mogą wybrać jedną z kilku możliwości. Lot Starlinera mogą śledzić w NASA+ streaming channel, w NASA TV, w aplikacji NASA lub na stronie internetowej NASA. Najprościej będzie to jednak zrobić na YouTube.

Transmisja na żywo rozpocznie się o 17:00 czasu polskiego. O 22:12 zaplanowane jest dokowanie na ISS. Niecałe dwie godziny później (00:05 czasu polskiego, w nocy z 25 na 26 maja) zostanie otwarty właz łączący Boeinga Starliner z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Astronauci zostaną powitani przez członków Ekspedycji 71 przebywających na ISS.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)