Drapacz chmur porośnięty algami

Światowe metropolie zmagają się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Czescy projektanci znaleźli sposób na połączenie nowoczesnej architektury z olbrzymim filtrem powietrza. Budynek porośnięty algami. Prawda, że oczywiste?

The City Respiration Skyscraper
The City Respiration Skyscraper
Krzysztof Cyło

Światowe metropolie zmagają się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Czescy projektanci znaleźli sposób na połączenie nowoczesnej architektury z olbrzymim filtrem powietrza. Budynek porośnięty algami. Prawda, że oczywiste?

City Respiration Skyscraper to projekt 240-metrowego wieżowca, który cechuje coś więcej niż tylko osobliwy wygląd. Budynek porośnięty jest z zewnątrz warstwą alg morskich, których zadaniem jest zadbanie o ekologiczną stronę nie tylko samego wieżowca, ale i całego miasta.

Obraz

Oczywiście jeden budynek tego typu nie wystarczy. Koncepcja czeskich architektów, Pavlína Doležalová i Jan Smékal zakłada, że skuteczne oczyszczenie metropolii z zanieczyszczeń i spalin byłoby możliwe dzięki sieci budynków ich projektu. Z założenia powinny być one wybudowane w najbardziej skażonych rejonach miast, by w zaledwie kilka tygodni przeobrazić je w oazę czystego powietrza.

Spiralna konstrukcja budynku nie jest przypadkowa. U podstawy zasysane jest gorące i zanieczyszczone powietrze. Następnie przechodzi ono proces oczyszczania, jednocześnie kierując się w stronę wylotu – komina u szczytu.

Obraz

Co ciekawe, budynek nie stanowi jednolitej konstrukcji. W rzeczywistości składa się z trzech betonowych części. Każda kształtem przypomina wygląd gąbek morskich.

Nie jestem pewien, czy City Respiration Skyscraper rzeczywiście zdałby egzamin w wielkich metropoliach. Biorąc pod uwagę tamtejsze zagęszczenie ruchu – potrzeba by pewnie dziesiątek tego typu wieżowców.

Źródło: EcoFriend

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.