Poczta w Windows Vista

Ponieważ absolutna większość z nas od dawna używa systemu Windows XP wraz z dołączonym programem pocztowym Outlook Express, przyzwyczailiśmy się już do jego sposobu robienia kopii zapasowej czy przenoszenia poczty.

windows mail
windows mail
Kira Czarczyńska

05.08.2009 18:00

W Windows Vista wygląda to nieco inaczej. Outlook Express został zastąpiony programem pocztowym Windows Mail, instalowanym razem z systemem, który nieco inaczej przechowuje dane.

Ponieważ absolutna większość z nas od dawna używa systemu Windows XP wraz z dołączonym programem pocztowym Outlook Express, przyzwyczailiśmy się już do jego sposobu robienia kopii zapasowej czy przenoszenia poczty.

W Windows Vista wygląda to nieco inaczej. Outlook Express został zastąpiony programem pocztowym Windows Mail, instalowanym razem z systemem, który nieco inaczej przechowuje dane.

Co zmieniło się wraz z zastąpieniem znanego nam już świetnie Outlooka - programem Windows Mail?

Miejsce przechowywania danych pocztowych

Teraz swoich maili szukać należy w folderze:

C:UsersNazwa użytkownikaAppDataLocalMicrosoftWindows Mail

Uwaga! Należy mieć włączoną opcję pokazywania ukrytych plików i katalogów - w Windows Vista włączamy je wybierając kolejno (w oknie dowolnego katalogu):

Organizuj -> Opcje Folderów i Wyszukiwania -> zakładka Widok -> zaznacz: Pokaż Ukryte pliki i foldery

Sposób zapisywania wiadomości

Outlook Express przechowywał wszystkie wiadomości z danego folderu razem, w postaci jednego pliku *.dbx

Windows Mail jest pod tym względem wygodniejszy. Nie tylko zapisuje oddzielnie każdą wiadomość, ale mają one postać plików *.eml - dzięki temu można je sobie np. skopiować na dysk komputera ze starszą wersją systemu, i otworzyć normalnie, klikająć dwukrotnie, w programie Outlook Express.

Ma to również tą zaletę, że nawet uszkodzenie części plików wiadomości, nie pozbawia nas już automatycznie całej zapisanej poczty.

Sposób zapisywania konfiguracji programu

Outlook Express był potwornie niewygodny, jeśli chodzi o przenoszenie ustawień np. po reinstalacji systemu. Ogólnie rzecz biorąc, nie było czegoś takiego, jak zapisanie i wczytanie ustawień - konta pocztowe, reguły wiadomości, filtry, stopki... Owszem, pojawiły się z czasem ułatwienia, a nawet specjalne programy pozwalające w sporym zakresie poprzenosić konfigurację, ale do ideału było temu jednak bardzo daleko.

Windows Mail przechowuje swoje konfigi w plikach *.xml - nie potrzebujemy więc nawet żadnych narzędzi, żeby w szybki i prosty sposób zrobić sobie kopię zapasową, czy też wgrać wcześniejsze ustawienia po nowej instalacji.

Jak szybko zrobić kopię danych i ponownie ją wgrać po reinstalacji?

Powyższe zmiany sprawiają, że wykonanie kopii poczty i ponowne odtworzenie jej w programie Windows Mail po reinstalacji - jest sprawą bardzo prostą:

-> znajdujemy katalog C:UsersNazwa użytkownikaAppDataLocalMicrosoftWindows Mail

-> wykonujemy jego kopię, np. na drugiej partycji

-> po instalacji systemu ponownie wgrywamy wszystkie pliki do "świeżego" katalogu Windows Mail

Po wykonaniu tych czynności program pocztowy uruchomi się wraz z całą wcześniejszą zawartością.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.