Podstawowe typy wanien
Decydując się na remont łazienki, zazwyczaj w pierwszej kolejności pragniemy wymienić wannę. Wśród wielu modeli dostępnych na rynku warto poszukać takiej, która będzie zarówno miejscem długich, przyjemnych kąpieli, jak również pozwoli na odpowiednią aranżację wnętrza. Jakie typy wanien możemy zatem spotkać?
17.04.2019 07:52
Kształt oraz rozmiar
Podstawowymi parametrami, które będą definiowały, jaki model ostatecznie znajdzie się w naszej łazience, są rozmiar i kształt. Obie te cechy są narzucone przez wielkość pomieszczenia, a także to, czy posiada ono wnęki, ściany ustawione pod kątem, czy może jest prostokątne.
Jeśli łazienka jest niewielka, z reguły wybór wanny jest ograniczony jedynie do małych rozmiarów. Zazwyczaj dobrze jest wówczas skupić się na podstawowych modelach, oferujących typowe, prostokątne wanny. Jeśli jednak w łazience jest dużo miejsca, można pokusić się o wybór większej wanny – w tym przypadku zarówno prostokątne, jak i o innych kształtach, mogą się dobrze sprawdzić.
Podstawowym i od lat sprawdzającym się praktycznie w każdej łazience modelem, jest klasyczna, prostokątna wanna. Można ją łatwo ulokować zarówno przy ścianie, w rogu, jak również we wnęce. Również narożne, półokrągłe wanny należą do często wybieranych. Z reguły odznaczają się one większą szerokością od prostokątnych, dzięki czemu zapewniają większy komfort użytkowania.
Istotnym produktem dla osób, które mają łazienki o nieregularnych kształtach, mogą być wanny asymetryczne. Z reguły są one ciekawym elementem wystroju, nadającym łazience niezapomnianego klimatu. Ich charakterystyczną cechą jest to, iż każdy bok posiada inną długość, a skonstruowane mogą być na planie trapezu lub trójkąta prostokątnego. Niektóre, dzięki zaokrąglonym kształtom i długim łukom, przypominają wyglądem kroplę wody. Wanny asymetryczne znajdują szerokie zastosowanie w narożnikach i wnękach, a fakt, że posiadają prawe i lewe strony, sprawia, iż każdy może dopasować je idealnie do nietypowej łazienki.
Przykłady różnych modeli, w tym wygodnych, dużych wanien narożnych i asymetrycznych, znaleźć można u jednego z wiodących polskich producentów, jakim jest firma Sanplast.
Ułatwienia dla osób z ograniczoną sprawnością
Osoby starsze lub niepełnosprawne często mają problemy z samodzielną kąpielą, gdyż wielką trudność sprawia im wchodzenie i wychodzenie z wanny, jak również utrzymanie w niej równowagi. Z myślą o nich producenci projektują siedziska, które mogą być usytuowane albo w jednej połowie prostokątnej wanny, albo w rogu wanny narożnej. Połączenie ich z zamontowanym parawanem umożliwia osobom z ograniczoną sprawnością także na bezpieczne i wygodne korzystanie z prysznica. Warto pamiętać o takich rozwiązaniach, dzięki którym łazienka stanie się komfortowym i bezpiecznym miejscem dla osób starszych i niepełnosprawnych.