Podsumowanie quizu: co wiecie o procesorach?

Podsumowanie quizu: co wiecie o procesorach?
Źródło zdjęć: © Photo Credit: Abigail Silvester via Compfight cc
Jacek Klimkowicz

11.04.2014 06:30, aktual.: 10.03.2022 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tydzień temu mogliście sprawdzić swoją wiedzę na temat procesorów przeznaczonych dla komputerów osobistych. Poprzeczka była zawieszona dość wysoko, ale chętnych nie brakowało. Które pytania okazały się najtrudniejsze? Ile osób śpiewająco rozwiązało test?

  • W quizie wzięło udział ponad 2400 osób.
  • 1 osoba poprawnie odpowiedziała na wszystkie pytania.
  • 4 osoby zdobyły odpowiednio 90%, 80%, 70% i 60%.
  • 5 osób odpowiedziało poprawnie na połowę pytań.
  • Blisko 1100 osób nie odpowiedziało poprawnie na żadne z pytań.

Który z wymienionych procesorów nie obsługuje wielowątkowości współbieżnej?

Chodziło o obecny w procesorach Intela Hyper-Threading, czyli wielowątkowość współbieżną (SMT). Po raz pierwszy ta technologia została zaimplementowana w procesorach Pentium 4 (po raz pierwszy w modelu Pentium 4 3,06 GHz), a na dobre upowszechniła się wraz z procesorami Intel Core. Pytanie było o tyle trudne, że mobilne procesory Core i5 są wyposażone w 2 rdzenie i technologię HT, podczas gdy desktopowe chipy mają 4 fizyczne rdzenie, ale wielowątkowości nie obsługują.

Obraz

Dynamiczne zwiększanie częstotliwości taktowania zostało wprowadzone w procesorach dla komputerów PC na masową skalę wraz z architekturą...

Spodziewałem się, że to pytanie sprawi Wam trudności. Bez wątpienia większość kojarzy technologie takie jak Turbo Boost (Intel) czy Turbo Core (AMD). Mało kto jednak pamiętał o funkcji Intel Dynamic Acceleration Technology, którą zaimplementowano w procesorach wyposażonych w rdzenie Merom (np. Core 2 Duo T5270), wchodzących w skład mobilnej platformy Santa Rosa (2007 r.).

Obraz

Który z wymienionych procesorów ma zaimplementowany sprzętowy generator liczb losowych?

Sprzętowy, cyfrowy generator liczb losowych (DRNG; technologia Intel Secure Key) został wprowadzony wraz z premierą procesorów Intel Core 3. generacji, tj. z architekturą Ivy Bridge. Większość z Was pominęła niepozorne desktopowe Core i5 3550 na rzecz mocniejszych jednostek z serii i7 oraz procesorów AMD.

Obraz

Z pozostałymi zadaniami radziliście sobie troszkę lepiej, choć wiele trudności sprawiały pytania... podchwytliwe. Mało kto skojarzył (8% poprawnych odpowiedzi), że najmniej nóżek mają procesory dla podstawki Socket 775, czyli podstawki typu LGA (Land Grid Array), które pinów po prostu nie mają. Pytanie o kontroler pamięci także okazało się zaporowe. Tylko 6% respondentów wiedziało, że Core i7 920 to jedyny chip, który nie ma 2-kanałowego kontrolera DDR3 (ma 3-kanałowy). Pytania traktujące o instrukcjach FMA (4), TSX (7) i AVX2 (10) przekroczyły magiczny próg 10% poprawnych odpowiedzi, choć tych zapewne byłoby znacznie więcej, gdyby akronimy wystąpiły w pytaniach.

Już niebawem kolejna edycja quizu. Tym razem na warsztat zostaną wzięte karty graficzne. Gotowi na wyzwania? Czekajcie na pytania!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także