Pojazd 50 000 razy cieńszy od ludzkiego włosa!

Od kilku ładnych lat wszyscy naukowcy trąbią, że nanotechnologia jest przyszłością, to właśnie ona otworzy nowe możliwości wielu dziedzinom. Co jednak kilka poskładanych atomów może mieć wspólnego z dragsterami?

Blomedia poleca

26.01.2010 | aktual.: 14.03.2022 08:40

Od kilku ładnych lat wszyscy naukowcy trąbią, że nanotechnologia jest przyszłością, to właśnie ona otworzy nowe możliwości wielu dziedzinom. Co jednak kilka poskładanych atomów może mieć wspólnego z dragsterami?

Dragstery to ekstremalne pojazdy, które powstały tylko w jednym celu – pokonać odcinek 1/4 mili w możliwie jak najkrótszym czasie.

Na zdjęciu powyżej widzicie dwa takie auta. Jedno normalne, to z prawej strony, drugie natomiast powstało gdzieś w zamkniętym laboratorium, w sterylnych warunkach, przy użyciu sprzętu najwyższej klasy. Cokolwiek bym tu napisał i tak musicie mi uwierzyć na słowo.

To coś z lewej strony również jest dragsterem, tyle że w miniaturowej wersji. Prawdę mówiąc w bardzo miniaturowej wersji, gdyż jest on aż o 50.000 razy cieńszy od ludzkiego włosa.

Co więcej ten pojazd może się poruszać, do napędu wykorzystuje się pole elektryczne, a torem jest złota płytka. Prędkość maksymalna to 0.0005-cala na godzinę, czyli bardzo wolno. Czas przejazdu na 1/4 mili wyniósłby więc około 1.327.000 dni.

Wśród naukowców pojawiły się pomysły, aby w przyszłości używać nanosamochodów do budowania miniaturowych konstrukcji, atom po atomie. Do osiągnięcia tego celu wciąż jest jeszcze daleko, ale kto wie co przyniesie przyszłość.



Źródło: Autokult

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.