Ubranie zamiast baterii i ładowarki

Naukowcy ze Stanford University opracowali metodę zamieniania całych ubrań w baterie i ładowarki. Po nasączeniu materiału specjalnym „atramentem” z nanorurkami, spodnie lub koszula bez problemy naładują każdy przenośny gadżet.

Ubranie zamiast baterii i ładowarki
Marek Maruszczak

Naukowcy ze Stanford University opracowali metodę zamieniania całych ubrań w baterie i ładowarki. Po nasączeniu materiału specjalnym „atramentem” z nanorurkami, spodnie lub koszula bez problemy naładują każdy przenośny gadżet.

Rozwiązanie zaproponowane przez naukowców pomoże nie tylko w codziennych zmaganiach z rozładowanymi komórkami. Elektroniczne tekstylia mają umożliwić np. montowanie w ubraniach wyświetlaczy oraz urządzeń monitorujących stan zdrowia.

Będzie to możliwe dzięki barwnikowi, zawierającemu przewodzące prąd nanorurki węglowe o pojedynczych ściankach. Proces „farbowania” ubrań jest bardzo zbliżony do tego, któremu poddawane są tradycyjne materiały, więc będzie mógł być dość łatwo wprowadzony do przemysłu tekstylnego.

Nasączając atramentem całe ubrania, uczeni uzyskali baterie od bardzo dużej pojemności. Według nich nie wpłynęło to też na elastyczność tkaniny, która pod tym względem nie ustępują bawełnie czy poliestrowi. Wielokrotne pranie nie wpłynęło negatywnie na funkcjonalność tekstylnych baterii.

W przyszłości odzież ma również pełnić funkcję ogniw oraz baterii słonecznych.

Wcześniej zbliżone rozwiązanie zaproponowała firma Konarka. Jednak efektywność materiału ze Stanford jest zdecydowanie wyższa. Inny jest także technologia stojąca za ich produkcją.

Pozostaje zbierać fundusze, robić miejsce w szafie i mieć nadzieję, że nowe technologie już niedługo trafią na sklepowe półki. Prądożerne smartphone’y na pewno zaprzyjaźnią się z nowymi ubraniami.

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.