Polacy rzucili się na odnawialne źródła energii. Liczby nie kłamią

Moda na m.in. energię ze słońca widoczna jest gołym okiem. Teraz jednak mamy dowód nie w postaci zmieniającego się otoczenia, ale twardych danych. A te pokazują olbrzymi postęp.

Polacy rzucili się na odnawialne źródła energii. Liczby nie kłamią
Adam Bednarek

16.03.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:14

Łączna ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznych przez wytwórców w mikroinstalacjach w 2020 roku wyniosła 1,15 TWh, to o ponad trzykrotnie więcej niż w 2019 r. - informuje serwis wysokienapiecie.pl, powołując się na dane przedstawione przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

W 2020 roku energia elektryczna wytwarzana była w niemal 460 tys. mikroinstalacji, a ich łączna moc zainstalowana wynosiła ponad 3 GW. Najwięcej, bo prawie 459 tys., to te bazujące na energii promieniowania słonecznego.

Dane prezentowane w naszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach przyrasta w ogromnym tempie. Ich moc zainstalowana w przeciągu trzech lat wzrosła blisko dziesięciokrotnie. Wydaje się, że rola tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju może rosnąć, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, na którym pojawiają się nowe podmioty, jak chociażby obywatelskie społeczności energetyczne, prosumenci, a z czasem - gdy rozwiną się usługi elastyczności- także fleksumenci.

Olbrzymi wzrost popularności - w okresie 2019/2020 dynamika wzrostu wyniosła 211 proc., podczas gdy sezon wcześniej: 122 proc. - to zasługa choćby dotacji, ale i szerokiej dostępności. Wystarczy przypomnieć, że panele fotowoltaiczne założymy, nawiązując współpracę z… Canal Plusem lub Cyfrowym Polsatem.

Zdaniem niektórych boom na fotowoltaikę w końcu może się jednak skończyć. A wszystko przez nadmierną popularność tej technologii.

Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, na łamach Obserwatora Finansowego zauważył, że "już dziś zakłady energetyczne często odmawiają podłączenia do sieci planowanych elektrowni fotowoltaicznych".

Po prostu chętnych jest więcej, niż możliwości na to pozwalają, co może skutkować choćby przeciążeniem sieci.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.