Polacy uwielbiają panele słoneczne. Odnotowano przyrost mocy z fotowoltaiki

Polacy uwielbiają panele słoneczne. Odnotowano przyrost mocy z fotowoltaiki
Źródło zdjęć: © Stanislaw Bielski/REPORTER
Adam Gaafar

24.06.2021 19:36, aktual.: 25.06.2021 20:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu najbliższego roku 40 proc. Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych zamierza zainstalować panele fotowoltaiczne – wynika z badania, które zostało opisane w czwartkowym "Pulsie Biznesu". Dla większości główną motywację stanowi oszczędność pieniędzy, ale respondenci wskazują także na względy ekologiczne.

Polacy uwielbiają panele słoneczne. Jak podawała pod koniec kwietnia br. Agencja Rynku Energii, liczba prosumentów (producentów energii, którzy są jednocześnie jej konsumentami) wynosiła 534 308, z czego 534 104 dotyczyło instalacji fotowoltaicznych.

O popularności, jaką w naszym kraju zaczynają cieszyć się panele, świadczą badania Solar Power Europe, na które powołał się "Puls Biznesu". Okazuje się, że w ub.r. Polska znalazła się na czwartym miejscu (tuż za Niemcami, Holandią i Hiszpanią) pod względem przyrostu mocy z fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej.

Polacy chcą inwestować w fotowoltaikę

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie liczba prosumentów będzie rosła. Z opisywanego badania OZE Index dla Alians OZE wynika bowiem, że 40 proc. Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych zamierza zainwestować w fotowoltaikę w ciągu najbliższego roku. 21 proc. chce to natomiast zrobić już w ciągu 6 miesięcy.

Jakimi względami kierują się respondenci? Dla większości (73 proc.) motywacją jest aspekt ekonomiczny, a jedna trzecia bierze pod uwagę ekologię. 5 proc. wskazuje na wygodę, a 8 proc. – na uzyskanie niezależności od dostawców energii.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 802 gospodarstw domowych. Wzięły w nim udział osoby mieszkające w domach jednorodzinnych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)