Polacy uwielbiają panele słoneczne. Odnotowano przyrost mocy z fotowoltaiki

W ciągu najbliższego roku 40 proc. Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych zamierza zainstalować panele fotowoltaiczne – wynika z badania, które zostało opisane w czwartkowym "Pulsie Biznesu". Dla większości główną motywację stanowi oszczędność pieniędzy, ale respondenci wskazują także na względy ekologiczne.

Polacy uwielbiają panele słoneczne. Odnotowano przyrost mocy z fotowoltaiki
Źródło zdjęć: © Stanislaw Bielski/REPORTER
Adam Gaafar

Polacy uwielbiają panele słoneczne. Jak podawała pod koniec kwietnia br. Agencja Rynku Energii, liczba prosumentów (producentów energii, którzy są jednocześnie jej konsumentami) wynosiła 534 308, z czego 534 104 dotyczyło instalacji fotowoltaicznych.

O popularności, jaką w naszym kraju zaczynają cieszyć się panele, świadczą badania Solar Power Europe, na które powołał się "Puls Biznesu". Okazuje się, że w ub.r. Polska znalazła się na czwartym miejscu (tuż za Niemcami, Holandią i Hiszpanią) pod względem przyrostu mocy z fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej.

Polacy chcą inwestować w fotowoltaikę

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie liczba prosumentów będzie rosła. Z opisywanego badania OZE Index dla Alians OZE wynika bowiem, że 40 proc. Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych zamierza zainwestować w fotowoltaikę w ciągu najbliższego roku. 21 proc. chce to natomiast zrobić już w ciągu 6 miesięcy.

Jakimi względami kierują się respondenci? Dla większości (73 proc.) motywacją jest aspekt ekonomiczny, a jedna trzecia bierze pod uwagę ekologię. 5 proc. wskazuje na wygodę, a 8 proc. – na uzyskanie niezależności od dostawców energii.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 802 gospodarstw domowych. Wzięły w nim udział osoby mieszkające w domach jednorodzinnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.