Policja kupuje roboty. Zapłaci aż siedem milionów złotych

Policja planuje zakup robotów. Chcą wydać 7 milionów na nowoczesny sprzęt
Policja planuje zakup robotów. Chcą wydać 7 milionów na nowoczesny sprzęt
Źródło zdjęć: © Flickr
Michał Prokopowicz

09.02.2021 15:40, aktual.: 08.03.2022 14:18

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg pod nazwą "Zrobotyzowane urządzenie do rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych w wersji dużej". Mundurowi na nowoczesny sprzęt planują przeznaczyć aż siedem milionów złotych.

Komenda Główna Policji przekazała informację dotyczącą otwarcia przetargu pod nazwą "Zrobotyzowane urządzenie do rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych w wersji dużej". W ramach zamówienia podstawowego, mundurowi chcą nabyć trzy roboty pirotechniczne. Formacja przeznaczy w tym celu siedem milionów złotych. Jeżeli pozwolą na to środki, KGP będzie chciała dokupić jeszcze dwa nowoczesne urządzenia.

Niewykluczone, że formacji uda się zakupić wszystkie pięć robotów. W postępowaniu przetargowym złożono bowiem wyłącznie jedną ofertę, która nie tylko mieści się w budżecie, ale pozwala także na zakup właśnie takiej ilości urządzeń. Owa oferta została złożona przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, która niejednokrotnie dostarczała już sprzęt mundurowym.

Instytut za dostawę trzech robotów oczekuje 4 023 516,96 złotych brutto, natomiast za pięć urządzeń - 6 705 861,60 złotych brutto. PIAP na dostarczany przez siebie sprzęt oferuje 60-miesięczną gwarancję.

Policja z nowoczesnymi urządzeniami

KGP poinformowała, że pożądane przez mundurowych roboty pirotechniczne muszą spełniać szereg wymagań technicznych. Ich budowa powinna odpowiadać warunkom realizacji działań z zakresu rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych przez cały rok w każdych warunkach atmosferycznych, w temperaturze od -20 do + 50 st. C.

Sprzęt powinien być także zabezpieczony przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych i środowiskowych, musi więc spełniać minimum klasy szczelności IP 65. Maksymalne wymiary robota w pozycji złożonej/transportowej powinny wynosić: długość - 1400 mm, szerokość - 900 mm, wysokość - 1300 mm.

Policja określiła również parametry dotyczące zdolności do pokonywania przeszkód terenowych:

 • Podjazd na wzniesienie o nachyleniu - minimum 30 stopni
 • Jazda w trawersie po wzniesieniu o nachyleniu - minimum 20 stopni
 • Wjazd na schody o nachyleniu - minimum 25 stopni
 • Pokonywanie progu o wysokości - minimum 230 mm
 • Minimalny prześwit wynoszący 80 mm

Według informacji przekazanych przez serwis "Infosecurity24"roboty muszą posiadać możliwość zasilania przewodowego na odległość minimum 100 m lub zamiennie akumulatorowego, przy czym czas pracy na akumulatorach powinien wynosić co najmniej 3 h. Urządzenia powinny także holować pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej minimum 2000 kg.

KGP określiła także wymagania odnośnie manipulatora, który powinien charakteryzować się sześcioma stopniami swobody. Jego istotne cechy to m.in.:

 • Rozwarcie chwytaka - minimum 350 mm
 • Zasięg poziomy - minimum 2 000 mm od osi obrotu
 • Zasięg pionowy - minimum 3 000 mm od podłoża
 • Udźwig - minimum 45 kg, przy złożonym ramieniu manipulatora z przodu
 • Udźwig - minimum 25 kg, przy rozłożonym ramieniu manipulatora z przodu
 • Udźwig - minimum 45 kg, przy złożonym ramieniu manipulatora z boku
 • Udźwig - minimum 15 kg, przy rozłożonym ramieniu manipulatora z boku

Roboty trafią do policji jeszcze w tym roku

Jak podaje portal "Infosecurity24", robot powinien składać się z : bazy mobilnej, manipulatora z chwytakiem, minimum pięciu kamer z własnym źródłem światła, magistrali do zdalnego odpalania ładunków minimum 200 m oraz dodatkowych elementów, w tym uchwytów do urządzenia rentgenowskiego, wyrzutnika pirotechnicznego i czujnika skażeń chemicznych.

Zamówienie dla Komendy Głównej Policji ma zostać zrealizowane najpóźniej do 29 października 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)