Polimery ninja pomogą zabijać bakterie odporne na antybiotyki

Naukowcy z IBM (to nie pomyłka) opracowali nowy sposób walki z bakteriami odpornymi na antybiotyki. A udało się to przy okazji badań nad wdrożeniem mniejszego procesu technologicznego ścieżek na płytkach krzemowych.

Płytka Petriego z Salmonellą
Płytka Petriego z Salmonellą
Kamil Nowotnik

05.07.2012 | aktual.: 10.03.2022 13:55

Naukowcy z IBM (to nie pomyłka) opracowali nowy sposób walki z bakteriami odpornymi na antybiotyki. A udało się to przy okazji badań nad wdrożeniem mniejszego procesu technologicznego ścieżek na płytkach krzemowych.

Podczas prac badacze odkryli materiał, który potrafi wytworzyć ładunek elektrostatyczny, gdy połączy się jego poszczególne cząstki w formę polimeru. W ten sposób powstały polimery ninja, które mają niezwykłe właściwości. Potrafią one we krwi ułożyć się w strukturę, która jest biokompatybilna, a następnie dzięki tej własności połączyć się żywymi komórkami.

Okazuję się, że polimery są przyciągane elektrostatycznie wyłącznie do chorych komórek, pozostawiając zdrowe tkanki nietknięte. Po dotarciu do sedna choroby polimery ninja zabijają bakterie, po czym same ulegają rozkładowi, nie pozostawiając śladu w organizmie.

Gronkowiec złocisty
Gronkowiec złocisty

Wiemy, że odporność bakterii na antybiotyki jest starsza niż medycyna, ale ponieważ atak na bakterie jest wyłącznie fizyczny, tzn. polimery po przytwierdzeniu do szkodliwego mikroorganizmu rozrywają jego błonę komórkową, a nie chemiczny, mikroorganizmy nie mogą się uodpornić w dotychczasowy sposób.

Obecnie IBM szuka partnerów, którzy umożliwiliby komercjalizację odkrycia. Plany giganta obejmują nie tylko rynek stricte farmaceutyczny, ale również kosmetyczny.

Źródło: gizmag.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.