Polska w czołówce rankingu spamerów
Kaspersky Lab opublikował raport dotyczący spamu. Statystyki zebrane przez analityków tej firmy wskazują, że Polska należy do grupy największych spamerów na świecie i odpowiada za 2,5 proc. światowego spamu.
Kaspersky Lab opublikował raport dotyczący spamu. Statystyki zebrane przez analityków tej firmy wskazują, że Polska należy do grupy największych spamerów na świecie i odpowiada za 2,5 proc. światowego spamu.
Spam jeszcze kilka lat temu był powszechnym utrapieniem, zapychając skrzynki setkami bezwartościowych, a niekiedy szkodliwych maili. Problem, przynajmniej dla części internautów, przestał istnieć wraz z pojawieniem się Gmaila i jego filtrów antyspamowych, które skutecznie radzą sobie z nawałą spamu.
Niestety, nie wszyscy dostawcy usług pocztowych mają równie skuteczne filtry, jak Gmail czy choćby Hotmail, dzięki czemu spamerom nadal opłaca się zasypywać skrzynki mailowe swoimi śmieciami. Jak wynika z najnowszego raportu Kaspersky Lab, spamerzy intensywnie wykorzystują okazje stwarzane przez różne święta.
Poza spamem walentynkowym na początku lutego pojawiły się również maile z motywami wielkanocnymi oraz spam z okazji Dnia Kobiet. Był o tyle ciekawy, że kobietom oferowano prezent w postaci pigułek poprawiających libido mężczyzn.
Najciekawsze są jednak statystyki. 2,8 proc. (spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem 0 1,5 proc.) wszystkich krążących w Sieci maili stanowiło potencjalne zagrożenie – dołączono do nich niebezpieczne pliki.
Największym spamerem na świecie okazały się Indie odpowiadające za niemal 12 proc. światowego spamu. Z państw europejskich w czołówce znalazły się Wielka Brytania (miejsce 7.), Włochy (8.) i Polska na 9. miejscu. Polska odpowiada obecnie za 2,5 proc. światowego spamu.
Analitycy Kaspersky Lab przestrzegają zarazem przed narastającym zjawiskiem phishingu. Choć coraz mniej jest ataków wymierzonych w klientów sklepów internetowych i aukcji, rośnie liczba działań skierowanych przeciwko użytkownikom Facebooka. W sumie liczba wykrytych ataków phishingowych wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3,5 proc.
Źródło: Kaspersky Lab