Polska wśród największych spamerów. Witamy w „parszywej dwunastce”

Polska jest jednym z 12 krajów, które najskuteczniej zatruwają życie posiadaczom skrzynek e-mailowych. Co więcej, pokonała nawet Chiny tak często posądzane o cyberprzestępczość i główne źródło spamu na świecie.

Polska wśród największych spamerów. Witamy w „parszywej dwunastce”
Joanna Szczepaniak

Polska jest jednym z 12 krajów, które najskuteczniej zatruwają życie posiadaczom skrzynek e-mailowych. Co więcej, pokonała nawet Chiny tak często posądzane o cyberprzestępczość i główne źródło spamu na świecie.

„Parszywa Dwunastka”
  • Stany Zjednoczone 13,1%
  • Indie 7,3%
  • Brazylia 6,8%
  • Korea S 4,8%
  • Wietnam 3,4%
  • Niemcy 3,2%
  • Wielka Brytania 3,1%
  • Rosja 3,1%
  • Włochy 3,1%
  • Francja 3,0%
  • Rumunia 2,5%
  • Polska 2,4%

Inni 47,3%

- Oczy wszystkich skierowane są są nie tyle na kraje obecne na liście, ale na ten, który z listy zniknął. Mowa o Chinach, które zdaniem wielu uchodzą za główne źródło cyberataków na zagraniczne firmy i sieci rządowe, ale w ciągu minionych 12 miesięcy pokazały światu, że ilość przekazywanych przez ich komputery wiadomości-śmieci stale maleje - powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. - Korea Południowa, Brazylia, Indie oraz wiodące prym Stany Zjednoczone – odpowiadają za ponad 30% wszystkich wiadomości spam na świecie – dodał.

Jeśli chodzi o kontynenty - Azja nadal dominuje w ilości spamu:

  • Azja 33,7%
  • Europa 31,2%
  • Ameryka Północna 16,9%
  • Ameryka Południowa 14,7%
  • Afryka 2,6%

Inne 0,9%

Cyberprzestępcy mają się świetnie

Spam stanowi około 97 procent wszystkich wiadomości e-mail otrzymywanych przez serwery pocztowe firmy. Wiadomości-śmieci wykorzystywane są często jako metoda sprzedaży podrobionych lub nielegalnych towarów, takich jak farmaceutyki, luksusowe zegarki, fałszywe dyplomy. Praktycznie wszystkie wiadomości tego typu pochodzą z zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem komputerów, które kontrolują cyberprzestępcy.

Właściciele skrzynek e-mailowych w bardzo prosty sposób wspomagają spamerski rynek. Wystarczy, że klikną na niebezpieczne linki (internauci klikają je nawet mimo tego, że e-maile często wrzucane są do folderu ze spamem). Jak walczyć ze spamem? Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zainfekowania jest uruchomienie ochrony antyspamowej i antymalware oraz dbanie o aktualizowanie na bieżąco łat bezpieczeństwa dla zainstalowanego oprogramowania.

Polska liderem spamu w Europie

Warto jeszcze wspomnieć o raporcie firmy Symantec. Wyniki? Co dziesiąta niechciana wiadomość elektroniczna wysłana w 2009 r. z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) pochodziła z Polski. Nasz kraj stał się liderem tej mało zaszczytnej kategorii, jak poinformowała firma Symantec Polska w XV edycji „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” („Internet Security Threat Report”, ISTR)

„Dla cyberprzestępców korzystanie z sieci typu bot jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Po pierwsze, mają oni do dyspozycji ogromną moc obliczeniową oraz szerokie pasmo internetowe do rozsyłania miliardów niechcianych wiadomości dziennie. Po drugie, ukrywają się ze swoją nielegalną działalnością za komputerami zwykłych użytkowników” – tłumaczy Piotr Chrobot, Dyrektor Generalny, Symantec Polska.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.