[Porady dla designerów] Dobre przyzwyczajenia
W pierwszej części poradnika dowiedzieliśmy się, co zrobić na pierwszym etapie, którym jest planowanie. Teraz zaś powiemy jakie rady mają dla nas specjaliści w kwestiach dobrych przyzwyczajeń, które trzeba sobie wyrobić, aby znacznie ułatwić sobie pracę.
07.04.2009 15:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W pierwszej części poradnika dowiedzieliśmy się, co zrobić na pierwszym etapie, którym jest planowanie. Teraz zaś powiemy jakie rady mają dla nas specjaliści w kwestiach dobrych przyzwyczajeń, które trzeba sobie wyrobić, aby znacznie ułatwić sobie pracę.
Dobre przyzwyczajenia, czyli pracujmy sprytniej, nie ciężej.
11 Zachowujmy pliki
Kiedy pracujemy z jakimikolwiek danymi, pamiętajmy, aby zachować swoją ?bibliotekę?. Dobrze jest mieć stare części kodu, grafiki, symbole, czy teksty, zwłaszcza te, które zdarza nam się często używać. Dobrze jest je uporządkować, aby nie musieć ich szukać zbyt długo.
12 Standardy sieciowe
Kiedy projektujemy strony, pamiętajmy, że możemy uprościć sobie pracę korzystając chociażby z dodatków do Firefoksa, takich jak Web Developer, czy HTML Validators. Pozwolą one zredukować czas potrzebny na wprowadzenie pewnych procesów.
13 Bądźmy na bieżąco
Odwiedzajmy takie strony jak designiskinky.com, aby być na bieżąco w tym, co dzieje się w designie. Możemy znaleźć na nich informacje, które pomogą w rozwoju naszej strony i natchną nas nowymi pomysłami. Należy jednak pamiętać, że bycie na bieżąco to nie tylko patrzenie na pracę innych, ale także korzystanie z najnowszych narzędzi, które pomogą nam stworzyć wymarzoną stronę, czy grafikę.
14 Twórzmy prosto
Jeśli chcemy, aby grafika była kompleksowa i składała się z wielu różnych elementów, pamiętajmy, aby nie przesadzić z kolorystyką. Z drugiej jednak strony, jeśli będziemy chcieli użyć większej ilości kolorów, lepiej byłoby stworzyć nieskomplikowany obrazek. W ten sposób kolory i obrazy nie będą się ze sobą gryzły, a my wyeksponujemy to, co jest najważniejsze.
15 Stwórzmy szablony
Jeśli są działania, które wykonujemy często, lepiej pomyśleć o stworzeniu szablonów, które ułatwią nam pracę i zaoszczędzą mnóstwo czasu.
16 Zapisujmy, zapisujmy i jeszcze raz zapisujmy
Komputery to strasznie sprytne maszyny, które zdają się przeczuwać, gdy zbliża się deadline, czy jakikolwiek ważny termin, gdzie powinniśmy pracować ze zdwojonym wysiłkiem. Wtedy właśnie następują najczęstsze wywałki, które cofają nas w najgorszym razie nawet o kilka godzin pracy, więc zapisujmy na bieżąco nasze postępy.
17 Trzymajmy swoje assety
Każdy ma swój własny sposób na pracę. Dobrze jest trzymać wszystkie bezstratne assety, które zamierzamy użyć w kawałkach do ostatniej chwili, aby zmienić rozmiar, czy format; niezależnie od tego w jaki sposób pracujemy. Nasze projekty powinny być maksymalnie edytowalne.
18 Współpracujmy
Jeśli wykonujemy jakiś projekt w grupie lub choćby z partnerem, uczmy się słuchać zdania innych. Ono też jest ważne. Jeśli więc ktoś nie zgadza się z naszą opinią, powinniśmy dać mu szansę na wykazanie się i przedstawienie własnego pomysłu. Jeśli ktoś uważa, że nasz projekt wymaga więcej pracy, trzeba się zastanowić, czy może nie ma racji. Kiedy wypracuje się konsensus, praca będzie szła łatwiej i da nam więcej radości.
19 Zróbmy raz, a dobrze
Choć prawdą jest, że tworzenie stron internetowych, grafiki, czy czegokolwiek co ma związek z komputerem, wymaga poprawek, postarajmy się, aby nasz projekt był jak najlepszy. Wtedy nie trzeba będzie poprawiać tysięcy błędów w fazie testów, co zaoszczędzi nam mnóstwo czasu. Klient zadowolony z pierwszego projektu, zapewne będzie chciał z nami dalej współpracować.
20 Trening czyni mistrza
Im więcej projektów wykonamy i im więcej czasu poświęcimy na używanie przydatnych w naszej pracy programów, tym bardziej efektywni się staniemy. Człowiek uczy się na błędach, ale także na sukcesach, a te pomogą również podnieść standard projektów, które wykonujemy.
Źródło: Computerarts.co.uk