Porównanie Wolfram Alpha z Google. Kto zwyciężył?
05.05.2009 16:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niedawno można było usłyszeć o prezentacji nowej wyszukiwarki Wolfram Alpha. W odpowiedzi Google stworzyło usługę mającą mieć ponoć podobne funkcje do dzieła Stephena Wolframa. Serwis TechnologyReview pokusił się o zrobienie testu porównującego możliwości Google i Wolfram Alpha. Poniżej znajdziecie większą część wyników:
Niedawno można było usłyszeć o prezentacji nowej wyszukiwarki Wolfram Alpha. W odpowiedzi Google stworzyło usługę mającą mieć ponoć podobne funkcje do dzieła Stephena Wolframa. Serwis TechnologyReview pokusił się o zrobienie testu porównującego możliwości Google i Wolfram Alpha. Poniżej znajdziecie większą część wyników:
WPIS TESTOWY: Microsoft Apple
WOLFRAM ALPHA: Wyskoczyły tabele i wykresy giełdowe oraz dane na temat obu firm.
GOOGLE: Najwyżej na liście były newsy na temat obu firm, od większych do mniejszych publikacji, zawierających oba słowa.
WARIACJE: Kiedy zamieniono wpis na samo "Microsoft" lub "Apple," wyskoczyły informacje na temat dzisiejszych cen akcji firm na giełdzie, po kliknięciu w linki dane były zbliżone do tego, co zaprezentował Wolfram, ale tylko dla pojedynczej firmy.
WPIS TESTOWY: Sydney New York
WOLFRAM ALPHA: Wyskoczyły tabele pokazujące dystans między oboma miastami w milach, kilometrach, milach morskich, a także mapa świata z optymalnym połączeniem lotniczym, czasem lotu w różnych jednostkach czasowych i za pomocą różnych “środków komunikacji”. Oprócz tego były porównania ludności, powierzchni i czas lokalny.
GOOGLE: Pokazało wiele różnych rzeczy. Oferty lotów z Sydney i Nowego Yorku; Google Maps wyrzuciło listę biznesów w Nowym Yorku mających w nazwie słowo "Sydney"; pojawiły się także linki do władz miasta Sindey znajdującego się w stanie Nowy York.
WARIACJE: Kiedy wpisano "Sydney New York distance" Wolfram pokazał tylko dystans między miastami, Google zaś linki do stron pokazujących dystans między miastami. Pierwsza z nich pokazywała te informacje, co Wolfram jednak bez kilku jednostek.
WPIS TESTOWY: 10 pounds kilograms (10 funtów kilogram)
WOLFRAM ALPHA: Otrzymano informację, że zostanie to zinterpretowane jako "10 funtów razy 1 kilogram". Rezultat wynosił: 4.536 kg2 lub 22.05 lb2.
GOOGLE: Google podało linki do stron z konwersjami miar.
WARIACJE: Po dodaniu słowa "in" ("10 pounds in kilograms"), wszytko się zmieniło. Wolfram podał poprawną odpowiedź: 10 funtów to 4.536 kilograma. Na koniec otrzymaliśmy informację, że 10 funtów to 1.8 razy więcej, niż waga książki Wolframa „A New Kind of Science”. Google zaś przeliczyło 10 funtów = 4.5359237 kilograma.
Kiedy wpisano "10 lbs kgs," Wolfram Alpha znów przemnożyło. Google zaś podał znów strony do konwersji miar.
Przy wpisaniu "10 pds kgs," Alpha nie zrozumiał, a Google zapytał się czy chodzi może o funty i podał znów strony do konwersji.
WPIS TESTOWY: light bulb (żarówka)
WOLFRAM ALPHA: Dostaliśmy wpis, że nie jest pewien co pokazać.
GOOGLE: Kilka stron zaczynając od Wikipedii, które traktowały o historii i wyjaśniały jak działa żarówka.
WARIACJE: Po wpisaniu "light bulb inventor," (wynalazca) Wolfram Alpha zachował się podobnie, Google zaś dostarczyło pomocnych linków. Przy wpisie "first light bulb," Alpha podało wpis wyjaśniający, kiedy została ona opatentowana i pod wpisem "people involved," wymieniła Thomasa Edisona.
WPIS TESTOWY: Cancer New York
WOLFRAM ALPHA: Zamiast statystyk zachorowalności na raka Wolfram podał informacje o konstelacji „Raka”. Pokazał także skąd w Nowym Yorku można zobaczyć na niebie ten gwiazdozbiór.
GOOGLE: Pierwszy link był do Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Yorku. Drugi do strony New York State Department of Health's. Trzeci do rejestru New York State Cancer Registry.
WARIACJE: Po dodaniu drugiego stanu (Cancer New York Nevada) Wolfram nie wiedział o co chodzi, a Google pokazało pierwsze wyniki głownie z Nevady, różne historie, strony prawnicze, kliniki medyczne, bez żadnych porównań, czy informacji, które można było znaleźć osobno.
WPIS TESTOWY: Utah Florida population
WOLFRAM ALPHA: Wykaz tabel porównujących populacje obu stanów od 2006 roku, wzrost populacji notowany od 2000 do 2006 roku i liczbę urodzeń oraz zgonów w 2004.
GOOGLE: Mimo tego, że pokazano dane nawet o bezrobociu, nie były one aktualne.
WARIACJE: Po wpisaniu "Utah population," Google pokazało prosty wykres populacji od 1980 roku do teraz. Po wpisaniu "Utah Florida," Wolfram wykazał cały almanach pokazując informacje od populacji i powierzchni zaczynając, przez historię tych dwóch stanów, a na wykazach przychodów gospodarstw domowych kończąc. Google pokazał różne strony zawierające oba słowa, podając lokację na mapie miejsc biznesowych, które zawierają słowo "Utah."
Nie było tutaj z jednej stronie bardzo życiowych pytań, które mogłyby sprawić Wolframowi dużo kłopotów, jednak nie mieliśmy też do czynienia z wpisami ścisłymi, gdzie świetnie sobie radzi (fizyka, chemia, inżynieria itp.) Przy dość trudnych pytaniach ścisłych dowiemy się wiele jako badacze, ale część danych jest nieprzyswajalna dla większości użytkowników. Wiele oczywistych pytań może pozostać jednak bez odpowiedzi. Zobaczycie jednak sami za parę tygodni.
Źródło: TechnologyReview.com