Postęp za wszelką cenę. Śmiałkowie i innowatorzy, których zabiły ich własne wynalazki

Niektórzy wynalazcy mieli wyjątkowego pecha. Choć udało się im zbudować lub wynaleźć coś wyjątkowego, to ponieśli śmierć, zabici przez własne dzieło. Kto należy do tej grupy i w jaki sposób zginął?

Zdjęcie naukowca pochodzi z serwisu Depositphotos
Zdjęcie naukowca pochodzi z serwisu Depositphotos
Łukasz Michalik

Henry Smolinski (1933-1973)

Obraz

Konstruktor latającego samochodu AVE Mizar, będącego nietypową hybrydą Cessny i Forda Pinto.Machina prezentowała się interesująco, jednak podczas jednego z testowych lotów skrzydła odpadły, a w katastrofie zginęli obaj twórcy tego wehikułu - Hal Blake i Henry Smolinski.

Harry Daghlian (1921-1945)

Obraz

Jeden z fizyków, pracujących nad bombą atomową w ramach Projektu Manhattan. Zginął w wyniku napromieniowania podczas eksperymentu, związanego ze sprawdzaniem masy krytycznej plutonu.

Franz Reichelt (1879-1912)

Obraz

Austriacki krawiec zaprojektował połączenie spadochronu i płaszcza, które miało zapewnić bezpieczny skok z dużej wysokości. Zginął podczas testowego skoku z Wieży Eiffla.

Sabin Arnold von Sochocky (1883-1929)

Obraz

Założycielka (wraz z dr George'em S. Willisem) United States Radium Corporation opracowała niezwykłą farbę, która świeciła w ciemnościach. Sekretem farby był dodatek radioaktywnego radu, co doprowadziło do choroby popromiennej i śmierci założycielki firmy.

Henry Winstanley (1644-1703)

Obraz

Angielski budowniczy, który zaprojektował i wzniósł pierwszą latarnię morską Eddystone. Gdy pan Winstanley wizytował swoje dzieło w czasie sztormu, latarnia runęła, zabijając swojego twórcę.

Max Valier (1895-1930)

Obraz

Niemiecki konstruktor zafascynowany napędem rakietowym. Po zbudowaniu rakietowych sań i rakietowego samochodu, rozpoczął prace nad nowym silnikiem, zasilanym ciekłym paliwem. Podczas próby uruchomienia silnik eksplodował, zabijając swojego twórcę. Prace Valiera kontynuował jego uczeń Arthur Rudolph.

Jimi Heselden (1948-2010)

Obraz

Tym razem pechowa śmierć dotyczy nie wynalazcy, ale właściciela. Jimi Heselden był brytyjskim przedsiębiorcą, który w 2010 roku kupił firmę Segway Inc., produkującą dwukołowe pojazdy. Podczas przejażdżki Segwayem spadł z wysokiego klifu i zmarł w wyniku obrażeń.

Cowper Phipps Coles (1819-1870)

Obraz

Angielski dowódca i wynalazca. Zaprojektował eksperymentalny okręt wojenny HMS Captain. Błędy projektowe i zbyt wysoko położony środek ciężkości sprawiły, ze okręt przewrócił się i zatonął. Zginął jego twórca i prawie 500 członków załogi.

Walerian Abakowski (1895-1921)

Obraz

Rosyjski konstruktor był twórcą Aerowagonu - pojazdu szynowego, napędzanego silnikiem lotniczym i śmigłem. Zginął w czasie testów swojego wynalazku.

Frederick Duesenberg (1876-1932)

Obraz

Pochodzący z Niemiec, amerykański konstruktor samochodów zginął w wypadku, siedząc za kierownicą przepięknego Duesenberga Murphy SJ.

Otto Lilienthal (1848-1896)

Obraz

Niemiecki pionier szybownictwa, prowadził udane eksperymenty ze skrzydłami własnej konstrukcji i wykonywał krótkie, bezsilnikowe loty. Jako pierwszy uruchomił produkcję seryjną swoich aparatów latających. Zginął w katastrofie jednej z nich, spadając na ziemię z wysokości kilkunastu metrów.

Sylvester H. Roper (1823-1896)

Obraz

Konstruktor wczesnych samochodów i motocykli z silnikami parowymi. Zginął podczas przejażdżki na parowym motocyklu, a sekcja ustaliła, że przyczyną śmierci był atak serca.

Thomas Midgley (1889-1944)

Obraz

Amerykański mechanik i wynalazca. Odkrywca freonu i metod eliminacji efektu stukowego w silniku. Gdy zachorował na chorobę Heinego-Medina, zaprojektował system linek i wyciągów, pomagających mu wstawać z łóżka. Zmarł po zaplątaniu się w umieszczone nad łóżkiem linki.

Aurel Vlaicu (1882-1913)

Obraz

Rumuński pionier lotnictwa. Dzięki jego konstrukcjom Rumunia, jako drugi kraj na świecie, wykorzystała samoloty do celów wojskowych. Zginął w czasie próby przelotu samolotem Vlaicu II nad Karpatami.

John Godfrey Parry-Thomas (1884-1927)

Obraz

Walijski inżynier i konstruktor samochodów. Podczas próby odzyskania utraconego, samochodowego rekordu prędkości zginął w samodzielnie skonstruowanym pojeździe Babs.

Jean-François Pilâtre de Rozier (1754-1785)

Obraz

Francuski pionier lotów balonem zginął w kraksie, jaką zakończyła się nieudana próba przelotu nad kanałem La Manche.

Karel Soucek (1947-1985)

Obraz

Urodzony w Czechosłowacji kaskader usiłował pokonać w samodzielnie przygotowanej beczce wodospad Niagara. Zginął w czasie próby.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934)

Obraz

Polska badaczka odkryła rad i polon oraz opracowała teorię promieniotwórczości. Zmarła, chorując na anemię i chorobę popromienną.

Thomas Andrews (1873-1912)

Obraz

Jeden z projektantów i budowniczych Titanica. Nadzorował jego budowę i wziął udział w pierwszym rejsie.

Aleksandr Bogdanow (1873 - 1928)

Obraz

Rosyjski pionier transfuzji krwi. Zmarł w wyniku transfuzji, wykonanej z wykorzystaniem krwi chorego człowieka.

Horace Lawson Hunley (1823-1863)

Obraz

Amerykański konstruktor z czasów wojny secesyjnej. Zbudował dla Konfederatów okręt podwodny, napędzany siłą mięśni załogi. Podczas jednej z prób okręt zatonął wraz z 8-osobową załogą i własnym konstruktorem na pokładzie.

Donald Campbell (1921-1967)

Obraz

Brytyjski sportowiec i zdobywca rekordów prędkości. Jako jedyny człowiek ustanowił w jednym roku rekord prędkości na lądzie i na wodzie. Zginął w wypadku samodzielnie zbudowanej łodzi podczas próby ustanowienia kolejnego rekordu.

William Bullock (1813-1867)

Obraz

Wydawca prasy i wynalazca. Opracował rotacyjną maszynę drukarską. Podczas montażu jednej z nich maszyna zmiażdżyła mu stopę i wynalazca poniósł śmierć w wyniku zakażenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.