Postęp za wszelką cenę. Śmiałkowie i innowatorzy, których zabiły ich własne wynalazki

Postęp za wszelką cenę. Śmiałkowie i innowatorzy, których zabiły ich własne wynalazki

Zdjęcie naukowca pochodzi z serwisu Depositphotos
Zdjęcie naukowca pochodzi z serwisu Depositphotos
Łukasz Michalik
07.05.2018 09:15

Niektórzy wynalazcy mieli wyjątkowego pecha. Choć udało się im zbudować lub wynaleźć coś wyjątkowego, to ponieśli śmierć, zabici przez własne dzieło. Kto należy do tej grupy i w jaki sposób zginął?

Henry Smolinski (1933-1973)

Obraz

Konstruktor latającego samochodu AVE Mizar, będącego nietypową hybrydą Cessny i Forda Pinto.Machina prezentowała się interesująco, jednak podczas jednego z testowych lotów skrzydła odpadły, a w katastrofie zginęli obaj twórcy tego wehikułu - Hal Blake i Henry Smolinski.

Harry Daghlian (1921-1945)

Obraz

Jeden z fizyków, pracujących nad bombą atomową w ramach Projektu Manhattan. Zginął w wyniku napromieniowania podczas eksperymentu, związanego ze sprawdzaniem masy krytycznej plutonu.

Franz Reichelt (1879-1912)

Obraz

Austriacki krawiec zaprojektował połączenie spadochronu i płaszcza, które miało zapewnić bezpieczny skok z dużej wysokości. Zginął podczas testowego skoku z Wieży Eiffla.

Sabin Arnold von Sochocky (1883-1929)

Obraz

Założycielka (wraz z dr George'em S. Willisem) United States Radium Corporation opracowała niezwykłą farbę, która świeciła w ciemnościach. Sekretem farby był dodatek radioaktywnego radu, co doprowadziło do choroby popromiennej i śmierci założycielki firmy.

Henry Winstanley (1644-1703)

Obraz

Angielski budowniczy, który zaprojektował i wzniósł pierwszą latarnię morską Eddystone. Gdy pan Winstanley wizytował swoje dzieło w czasie sztormu, latarnia runęła, zabijając swojego twórcę.

Max Valier (1895-1930)

Obraz

Niemiecki konstruktor zafascynowany napędem rakietowym. Po zbudowaniu rakietowych sań i rakietowego samochodu, rozpoczął prace nad nowym silnikiem, zasilanym ciekłym paliwem. Podczas próby uruchomienia silnik eksplodował, zabijając swojego twórcę. Prace Valiera kontynuował jego uczeń Arthur Rudolph.

Jimi Heselden (1948-2010)

Obraz

Tym razem pechowa śmierć dotyczy nie wynalazcy, ale właściciela. Jimi Heselden był brytyjskim przedsiębiorcą, który w 2010 roku kupił firmę Segway Inc., produkującą dwukołowe pojazdy. Podczas przejażdżki Segwayem spadł z wysokiego klifu i zmarł w wyniku obrażeń.

Cowper Phipps Coles (1819-1870)

Obraz

Angielski dowódca i wynalazca. Zaprojektował eksperymentalny okręt wojenny HMS Captain. Błędy projektowe i zbyt wysoko położony środek ciężkości sprawiły, ze okręt przewrócił się i zatonął. Zginął jego twórca i prawie 500 członków załogi.

Walerian Abakowski (1895-1921)

Obraz

Rosyjski konstruktor był twórcą Aerowagonu - pojazdu szynowego, napędzanego silnikiem lotniczym i śmigłem. Zginął w czasie testów swojego wynalazku.

Frederick Duesenberg (1876-1932)

Obraz

Pochodzący z Niemiec, amerykański konstruktor samochodów zginął w wypadku, siedząc za kierownicą przepięknego Duesenberga Murphy SJ.

Otto Lilienthal (1848-1896)

Obraz

Niemiecki pionier szybownictwa, prowadził udane eksperymenty ze skrzydłami własnej konstrukcji i wykonywał krótkie, bezsilnikowe loty. Jako pierwszy uruchomił produkcję seryjną swoich aparatów latających. Zginął w katastrofie jednej z nich, spadając na ziemię z wysokości kilkunastu metrów.

Sylvester H. Roper (1823-1896)

Obraz

Konstruktor wczesnych samochodów i motocykli z silnikami parowymi. Zginął podczas przejażdżki na parowym motocyklu, a sekcja ustaliła, że przyczyną śmierci był atak serca.

Thomas Midgley (1889-1944)

Obraz

Amerykański mechanik i wynalazca. Odkrywca freonu i metod eliminacji efektu stukowego w silniku. Gdy zachorował na chorobę Heinego-Medina, zaprojektował system linek i wyciągów, pomagających mu wstawać z łóżka. Zmarł po zaplątaniu się w umieszczone nad łóżkiem linki.

Aurel Vlaicu (1882-1913)

Obraz

Rumuński pionier lotnictwa. Dzięki jego konstrukcjom Rumunia, jako drugi kraj na świecie, wykorzystała samoloty do celów wojskowych. Zginął w czasie próby przelotu samolotem Vlaicu II nad Karpatami.

John Godfrey Parry-Thomas (1884-1927)

Obraz

Walijski inżynier i konstruktor samochodów. Podczas próby odzyskania utraconego, samochodowego rekordu prędkości zginął w samodzielnie skonstruowanym pojeździe Babs.

Jean-François Pilâtre de Rozier (1754-1785)

Obraz

Francuski pionier lotów balonem zginął w kraksie, jaką zakończyła się nieudana próba przelotu nad kanałem La Manche.

Karel Soucek (1947-1985)

Obraz

Urodzony w Czechosłowacji kaskader usiłował pokonać w samodzielnie przygotowanej beczce wodospad Niagara. Zginął w czasie próby.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934)

Obraz

Polska badaczka odkryła rad i polon oraz opracowała teorię promieniotwórczości. Zmarła, chorując na anemię i chorobę popromienną.

Thomas Andrews (1873-1912)

Obraz

Jeden z projektantów i budowniczych Titanica. Nadzorował jego budowę i wziął udział w pierwszym rejsie.

Aleksandr Bogdanow (1873 - 1928)

Obraz

Rosyjski pionier transfuzji krwi. Zmarł w wyniku transfuzji, wykonanej z wykorzystaniem krwi chorego człowieka.

Horace Lawson Hunley (1823-1863)

Obraz

Amerykański konstruktor z czasów wojny secesyjnej. Zbudował dla Konfederatów okręt podwodny, napędzany siłą mięśni załogi. Podczas jednej z prób okręt zatonął wraz z 8-osobową załogą i własnym konstruktorem na pokładzie.

Donald Campbell (1921-1967)

Obraz

Brytyjski sportowiec i zdobywca rekordów prędkości. Jako jedyny człowiek ustanowił w jednym roku rekord prędkości na lądzie i na wodzie. Zginął w wypadku samodzielnie zbudowanej łodzi podczas próby ustanowienia kolejnego rekordu.

William Bullock (1813-1867)

Obraz

Wydawca prasy i wynalazca. Opracował rotacyjną maszynę drukarską. Podczas montażu jednej z nich maszyna zmiażdżyła mu stopę i wynalazca poniósł śmierć w wyniku zakażenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)