Potrzebujemy więcej gier na wyłączność!

Halo - marka kojarzona z Xboksem
Halo - marka kojarzona z Xboksem
Adam Bednarek

01.05.2014 10:16, aktual.: 10.03.2022 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gracze exclusive'ów raczej nie lubią, a powinni – bo dzięki nim możemy poczuć, że twórcom i wydawcom na nas zależy.

Nie tak dawno Konami zniosło „ekskluzywność” misji do Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. To oznacza, że zadania i dodatki, które wcześniej dostępne były na jednej konsoli, teraz ukażą się na wszystkich platformach.

Michał Mielcarek, redaktor naczelny Gamezilli, cieszy się z tego i zauważa, że gier na wyłączność jest coraz mniej. Tymi zajmują się już tylko studia wewnętrzne, a „zewnętrzne” ekipy, takie jak Ubisoft czy EA, raczej skupiają się na wypuszczaniu swoich gier na wszystkich możliwych platformach.

I może wcale nie będzie źle, jeżeli tak pozostanie?
I może wcale nie będzie źle, jeżeli tak pozostanie?

Z punktu widzenia gracza „tolerancyjnego” to bardzo korzystna sytuacja. W końcu jeżeli gra jest dobra, to niech cieszą się nią wszyscy, nieważne jaką platformę mają. To piękna idea, której jestem zwolennikiem. Tyle że mnie jest łatwiej, bo posiadam wszystkie interesujące mnie konsole. Mogę wybierać i dobierać sobie gry według mojego widzimisię, nie patrząc na „exclusive'y”.

Tytuł na wyłączność to zachęta

Nie wszyscy jednak mają ten komfort. Wyobraźmy sobie, że ktoś zastanawia się, co wybrać: PlayStation 3/Xboksa 360 czy może mocnego peceta. Analizuje, porównuje, kombinuje. Widzi, że na konsolach jest GTA V, a na blaszaku akurat tej gry nie ma. Stawia więc na sprzęt Microsoftu/Sony.

Po kilku miesiącach, sytuacja czysto hipotetyczna, okazuje się, że GTA V ląduje również na pececie. Z jednej strony dobrze, z drugiej gracz zaczyna się zastanawiać: „to mogłem poczekać i brać jednak peceta”. Zabrali coś, czym mnie kusili.

The Last of Us PS4 Trailer (1080p)

Zgadzam się, że decyzje o kupnie konsoli nie podejmuje się sugerując się jedną bądź też dwiema grami. To bardziej skomplikowana sprawa, ale jednak jest kilka gier, dla których wybieramy dany sprzęt. Na przykład są to serie Uncharted, Halo czy Gears of War.

Dbaj o mnie, "zabieraj" innym!

Tytuły na wyłączność to coś, co ma nas przyciągnąć do danego sprzętu. Tak samo jest z cyfrowymi dodatkami, takimi jak bonusowe misje czy postaci. „Mielu” twierdzi, że to drobiazgi, z czym zgodzić się nie mogę. To znak, że wydawcy zależy na graczach. Sony bądź Microsoft płacą twórcom więcej, żeby coś było tylko u nich.

Obraz

Nie robią tego dla siebie – robią to dla nas. W czasach, kiedy gry wyglądają mniej więcej podobnie, nie patrzymy na sprawy sprzętowe. Interesują nas same gry i dodatki do nich. Nie wiem, czy większość wypisuje co dostanie, a czego nie, ale na pewno bierze to pod uwagę. Skoro na PS4 dają mi więcej, to idę tam.

I po kilku miesiącach okazuje się, że to wszystko było nieważne, bo dodatek i tak ląduje na każdej możliwej platformie. Coś, co miało być tylko dla mnie, staje się powszechne. Twórcy chcą zarobić, a zapominają o mojej wyjątkowości.

Za kilka lat nieważne będą platformy, bo grać będziemy na wszystkim. Dziś ten podział na platformy jeszcze istnieje, ale tak naprawdę tylko w teorii. Mam wrażenie, że wydawcom coraz mniej zależy na tym, jaką konsolę mamy wybrać.

Za kilka lat i tak wszystko będzie w chmurze. Dziś jednak nie jest.
Za kilka lat i tak wszystko będzie w chmurze. Dziś jednak nie jest.

Co to za różnica, skoro dziś większość gier ukazuje się wszędzie? Za wybranie danej maszynki dostajemy co najwyżej kilka gier i misji na wyłączność. To jednak za mało.

Walczcie o mnie!

Chciałbym, żeby Microsoft i Sony bardziej się o nas bili. Assassin's Creed? Tylko na PlayStation! Wiedźmin 3? Wyłącznie na Xboksie One. Niech giganci walczą o nas, wyszarpują sobie najlepsze tytuły, żeby ich konsola była dla nas bardziej wartościowa.

No, chyba że gigantom taki podział rynku nie przeszkadza. To jednak dowód na to, że nie jest to najlepszy „układ” dla graczy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)