Powstaje aparat kosmiczny do zbadania asteroidy Apophis

Asteroida Apophis w 2029 znajdzie się blisko Ziemi. Nie tak blisko, aby mogła coś zrobić. Jednak co się odwlecze... Siedem lat później może dojść do kolizji tego ciała niebieskiego z naszą planetą. Skutki? Lepiej nie pytać.

Powstaje aparat kosmiczny do zbadania asteroidy Apophis
Henryk Tur

25.05.2010 15:57

Asteroida Apophis w 2029 znajdzie się blisko Ziemi. Nie tak blisko, aby mogła coś zrobić. Jednak co się odwlecze... Siedem lat później może dojść do kolizji tego ciała niebieskiego z naszą planetą. Skutki? Lepiej nie pytać.

Na szczęście szykujemy się już na ewentualnego kosmicznego gościa. Jak poinformował dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk, prof. Lew Zielionyj, prowadzone są prace nad aparatem kosmicznym, którego celem będzie zbadanie potencjalnie niebezpiecznej asteroidy. Plan jest następujący: gdy w 2029 roku znajdzie się ona niedaleko Błękitnej Planety, aparat ma zostać umieszczony na jej powierzchni. Pozwoli to na dokładne zdiagnozowanie, czy tor lotu Aphophis siedem lat później przetnie się z naszym globem. Jeśli czarny scenariusz się potwierdzi, zostaną podjęte działania, mające zepchnąć Aphophis z kursu kolizyjnego.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/05/Aphophis2.jpeg)

Miejmy nadzieję, że ta asteroida o średnicy 270 metrów ominie jednak Ziemię. Gdyby bowiem w nią uderzyła, zniszczenia byłyby kilka razy większe niż podczas upadku meteorytu tunguskiego. Wyzwolenie energii szacuje się na eksplozję 1480 megaton trotylu. Tak dla porównania - bomba w Hiroszimie miała 0,013 megatony. Nawet w wypadku uderzenia w ocean, fale tsunami spustoszyłyby wybrzeża, a wody wdarłyby się wielomilowym frontem w głąb lądów. Oby nie.  Tym, bardziej, że możemy tego dożyć.

Źródło: naukawpolsce.pap

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.