Powstał program komputerowy, który jest inteligentniejszy od 96% ludzi

Podobno obecny poziom rozwoju technologicznego uniemożliwiał stworzenie maszyn inteligentniejszych od ludzi. Wygląda jednak na to, że jeżeli za sposób mierzenia inteligencji przyjmiemy oficjalne testy IQ, to program komputerowy może być jednak lepszy od człowieka.

Powstał program komputerowy, który jest inteligentniejszy od 96% ludzi
Marek Maruszczak

17.02.2012 19:00

Podobno obecny poziom rozwoju technologicznego uniemożliwiał stworzenie maszyn inteligentniejszych od ludzi. Wygląda jednak na to, że jeżeli za sposób mierzenia inteligencji przyjmiemy oficjalne testy IQ, to program komputerowy może być jednak lepszy od człowieka.

Niemożliwego dokonali uczeni ze szwedzkiego Uniwersytetu Gothenburg w Goteborgu. Program, który udało im się napisać, jest w stanie rozwiązywać oficjalne testy IQ i uzyskiwać wynik rzędu 150 punktów. Taka liczba punktów zdobyta przez człowieka kwalifikuje go do członkostwa w Mensie.

Test rozwiązany przez szwedzki program składał się ze zwyczajowych niewerbalnych pytań. Większość z nich wymagała uzupełnienia brakującego graficznego elementu lub ciągu cyfr. W jaki sposób maszyna była w stanie osiągnąć tak wysoki wynik w teście badającym myślenie abstrakcyjne?

Tworząc algorytmy wykorzystywane przez program, szwedzcy uczeni starali się odtworzyć psychologiczne cechy ludzkiego umysłu, a nie tylko matematyczne reguły rozpoznawania wzorów.

Inne programy komputerowe nie potrafią osiągnąć w podobnych testach wyniku przekraczającego 100 punktów. Powodem jest między innymi to, że z matematycznego punktu widzenia niektóre pytania mogą mieć więcej niż jedną odpowiedź. Przykładowo, gdybyśmy dostali do uzupełnienia ciąg cyfr 1,2… większość z nas wpisałaby 3, ale równie dobrze pasowałoby 1 lub 4. Wszystko zależy od tego, jakie liczby znalazłyby się w dalszej części zbioru.

Szwedzcy badacze wykorzystali wiedzę z zakresu psychologii do stworzenia programu, który będzie działał podobnie do ludzkiego mózgu i wybierał jak najprostsze rozwiązania. Choć aplikacja nie radzi sobie najlepiej z graficznymi pytaniami, to liczbowe zadania rozwiązuje z dokładnością, która umożliwiła uzyskanie tak wysokiego łącznego wyniku.

Do czego, poza stworzeniem Skynetu, może przydać się taki program? Zdaniem uczonych algorytmy uwzględniające czynnik psychologiczny pomogą w analizie wszystkich danych, na które miał on jakiś wpływ. Inteligentne maszyny sprawdzą się więc w badaniach ekonomicznych, ale nie znajdą zastosowania np. podczas analizy danych meteorologicznych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.