Europejski półprom podbije kosmos?

Europejska Agencja Kosmiczna planuje za dwa lata wysłać w kosmos własny statek wielokrotnego użytku. Pod względem wyglądu pojazd przypomina trochę prom kosmiczny, któremu oderwano skrzydła. Jakie są plany i oczekiwania w stosunku do nowej maszyny?

Europejski półprom podbije kosmos?
Grzegorz Nowak

Europejska Agencja Kosmiczna planuje za dwa lata wysłać w kosmos własny statek wielokrotnego użytku. Pod względem wyglądu pojazd przypomina trochę prom kosmiczny, któremu oderwano skrzydła. Jakie są plany i oczekiwania w stosunku do nowej maszyny?

Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) raczej sławy amerykańskich wahadłowców nie powtórzy ale i tak prezentuje się obiecująco. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do pojazdów NASA, IXV będzie stosunkowo niewielką, bezzałogową maszyną. Jej konstrukcją zajmie się Thales Alenia Space, firma znana z budowy kilku elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz satelitów.

Nowy, ważący około 2 ton pojazd nie będzie miał skrzydeł - zamiast tego zostanie wyposażony w klapy, które ułatwią powrót na Ziemię. Dzięki rakiecie Vega wzniesie się na wysokość 450 km i osiągnie prędkość 7,5 km/s - to wystarczy, żeby bez problemu dostać się na orbitę. IXV będzie jedynie prototypem, który sprawdzi, jak sprawują się osłony termiczne europejskiej produkcji, i przetestuje jeszcze kilka innych kosmicznych technologii.

Jeśli testy wypadną pomyślnie, niewykluczone, że pojazd stanie się podłożem, na którym zostanie zbudowany europejski prom kosmiczny. Jego załogowa wersja mogłaby spokojnie transportować zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną lub wykonywać inne tego typu misje.

Pierwszy lot nowego pojazdu planowany jest na 2013 rok, kiedy to IXV wystartuje z Gujany Francuskiej.

Obraz

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.