Pożar przez psa. Pogryzł nie to, co trzeba

Wystarczy jeden błąd, by stracić dobytek życia. Przekonali się o tym mieszkańcy miejscowości Tulsa w stanie Oklahoma. Ich pies wziął niezabezpieczony power bank za zabawkę i zaczął go gryźć. Doprowadziło to do pożaru.

Pies podpalił dom
Pies podpalił dom
Źródło zdjęć: © YouTube

Baterie litowo-jonowe są niezwykle popularne i szeroko stosowane w produkcji drobnej elektroniki. Ich zalety, takie jak małe rozmiary, lekkość i zdolność do przechowywania dużej ilości energii, przyczyniły się do ich powszechnego uznania wśród producentów. Możemy je znaleźć w wielu urządzeniach, takich jak smartfony, power banki i wiele innych. Jednak nieprawidłowe użytkowanie tych baterii może prowadzić do poważnych problemów, czego dowodem jest wspomniany przypadek z Tulsy.

W jednym z domów w tej miejscowości doszło do pożaru, który został spowodowany przez wybuch power banku. Niestety, akumulator nie był odpowiednio zabezpieczony przez właścicieli, co skłoniło psa do potraktowania go jak zabawki i zaczęcia go gryźć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pies wzniecił ogień

Lokalna straż pożarna opublikowała nagranie, na którym widać moment, kiedy zaczyna się pożar. Nieszczęśliwie, power bank leżał na legowisku dla psa, które szybko stanęło w płomieniach. Na szczęście, zarówno pies, który pogryzł akumulator, jak i inne zwierzęta, zdołały bezpiecznie opuścić dom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Andy Little, rzecznik prasowy straży pożarnej w Tulsa, wyjaśnia, że koncentracja energii, jaką przechowują akumulatory litowo-jonowe, może być niebezpieczna.

- Gdy ta energia zostaje uwolniona w sposób niekontrolowany, może generować ciepło, wytwarzać łatwopalne i toksyczne gazy, a nawet prowadzić do wybuchów – tłumaczy Little. - Do takich incydentów może dojść z różnych powodów, takich jak narażenie na ekstremalne ciepło, uszkodzenia fizyczne, przeładowanie akumulatora, a nawet użycie niekompatybilnego sprzętu do ładowania – dodaje.

Biorąc pod uwagę te właściwości, akumulatory litowo-jonowe powinny być odpowiednio traktowane po zakończeniu ich żywotności. Nie powinniśmy wyrzucać ich do śmieci, ponieważ może to prowadzić do ryzyka pożaru podczas transportu lub w zakładach przetwórstwa odpadów. Zamiast tego, powinniśmy oddać je do specjalnie wyznaczonych centrów recyklingu lub punktów, gdzie odbywają się zbiórki tego typu odpadów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.